Zenit a Porto si do domácich odviet odnášajú jednogólový náskok

V stredajších prvých zápasoch play off futbalovej Ligy majstrov 2014/2015 sa na troch z piatich štadiónov zrodil nerozhodný výsledok 1:1.

21.08.2014 11:53
zväčšiť Radosť futbalistov FC Porto. Foto: SITA/AP, Paulo Duarte
FC Porto, radosť Radosť futbalistov FC Porto.

Ani jedno domáce mužstvo si neudržalo čisté konto, všetci piati hostitelia inkasovali zhodne po jednom góle. Najvýhodnejšiu pozíciu pred budúcotýždňovými odvetami si vypracovali ruský Zenit Petrohrad a portugalský FC Porto, ktoré zvíťazili na pôde súperov zhodne 1:0. Slovenský zástupca ŠK Slovan Bratislava remizoval na Pasienkoch s bieloruským FC BATE Borisov 1:1.

Zenit Petrohrad v zostave bez slovenského reprezentačného obrancu Tomáša Hubočana si odviezol najtesnejšiu výhru zo súboja na ihrisku belgického zástupcu Standard Liége. O jediný presný zásah sa postaral v 16. min stredopoliar Oleg Šatov. „V prvom polčase sme hrali o čosi lepšie ako po zmene strán. V druhom dejstve si domáci vypracovali niekoľko príležitostí, ale chcem zdôrazniť, že celkovo to bol z našej strany dobrý výkon,“ uviedol tréner Zenitu André Villas-Boas pre portál uefa.com. „Mrzí ma, že sme nepridali druhý gól, odveta by pre nás bola o čosi jednoduchšia. Doma očakávam rovnako náročný duel ako v Belgicku,“ dodal 36-ročný portugalský kormidelník petrohradského tí­mu.

Jednogólové víťazstvo šampióna LM zo sezóny 2003/2004 FC Porto na pôde francúzskeho OSC Lille zabezpečil po hodine hry mexický záložník Héctor Herrera. Pred odvetou majú postupové karty v rukách „draci“. O výhru Porta „na nulu“ sa pričinil aj holandský obranca Bruno Martins Indi. „Neinkasovali sme, hrali sme dobre a dosiahli víťazstvo. V druhom polčase sme mohli skórovať aj viackrát, pretože domáci otvorili hru. Sme však radi aj za jeden gól a za to, že sme výborne bránili,“ skonštatoval Martins Indi. Tréner Lille René Girard sa pred odvetou nevzdáva. „Prehrali sme s lepším mužstvom. Nesmieme však zabudnúť na druhý duel. Inkasovali sme úder, ale stále žijeme,“ vyhlásil Girard.

Škótsky Celtic Glasgow, ktorý sa prebojoval do play off LM po kontumácii odvetného duelu 3. predkola proti poľskej Legii Varšava, sa rozišiel zmierlivo so slovinským NK Maribor a na jeho pôde remizoval 1:1. Po šiestich minútach hry otvoril skóre hosťujúci Callum McGregor, no Škóti sa z náskoku tešili len osem minút: domáce publikum potešil vyrovnávajúcim presným zásahom Damjan Bohar. Maribor musí v odvetnom zápase v Glasgowe streliť minimálne jeden gól, ak chce pomýšľať na postup do skupinovej fázy Ligy šampiónov.

Rovnaká úloha čaká na futbalistov dánskeho tímu BK Aalborg, ktorý v úvodnom dueli pred vlastnými fanúšikmi remizoval s hráčmi cyperského APOEL-u Nikózia 1:1. O tom, že vo výhodnejšej pozícii pred odvetou sú Cyperčania, rozhodol vyrovnávajúcim gólom v 54. min Brazílčan Vinícius. Jediný presný zásah Aalborgu zaznamenal v 16. min Nicolaj Thomsen.

Odvetné zápasy sú na programe v utorok 26. augusta. Neúspešné tímy z play-off Ligy majstrov sa presunú do skupinovej fázy Európskej ligy, úspešní z týchto dvojzápasov budú figurovať vo štvrtok 28. augusta v osudí pri žrebe základných skupín Ligy šampiónov v Monaku.

Prvé zápasy play off Ligy majstrov

ŠK Slovan Bratislava (SR) – FC BATE Borisov (Biel.) 1:1 (0:1)
Góly: 80. Vittek – 44. Jablonský (vlastný), ŽK: 24. D. Hudák, 62. Soumah, 85. Gorosito – 29. Chaguš, 35. Krivec, 90.+ A. Voloďko, rozhodoval: Benquerenca (Portug.), 8461 divákov

NK Maribor (Slovin.) – Celtic Glasgow (Škót.) 1:1 (1:1)
Góly: 14. Bohar – 6. McGregor, rozhodoval: Královec (ČR)

BK Aalborg (Dán.) – APOEL Nikózia (Cyp.) 1:1 (1:0)
Góly: 16. Thomsen – 54. Vinícius, rozhodoval: Atkinson (Angl.)

Standard Liége (Belg.) – Zenit Petrohrad (Rus.) 0:1 (0:1)
Gól: 16. Šatov, rozhodoval: Thomson (Škót.) Tomáš Hubočan (Zenit) nefiguruje v zápise o stretnutí.

OSC Lille (Fr.) – FC Porto (Portug.) 0:1 (0:0)
Gól: 61. H. Herrera, rozhodoval: Kuipers (Hol.)

Viac na túto tému: #Zenit Petrohrad #FC Porto