Real vyrovnal v hodine dvanástej. V predĺžení súpera doslova roztrhal

Futbalisti Realu Madrid získali svoj jubilejný desiaty triumf v Lige majstrov, v sobotňajšom lisabonskom finále zdolali svojho mestského rivala Atlético 4:1 po predĺžení.

24.05.2014 20:30 , aktualizované: 23:24
Real Madrid Foto: ,
Hráči Realu Madrid s víťaznou trofejou.

Hrdinom duelu na Estádio da Luz sa stal waleský krídelník „bieleho baletu“ Gareth Bale, ktorý v desiatej minúte predĺženia strelil víťazný gól. Rodák z Cardiffu dorazil hlavou loptu za chrbát Thibauta Courtoisa po strele Ángela Di Maríu. Real potom pridal ešte dva góly.

Skóre duelu otvoril v 36. min stopér „Los Colchoneros“ Diego Godín po rohovom kope kapitána Gabiho a chybnom vybehnutí brankára Ikera Casillasa. Keď už sa zdalo, že Atlético bude oslavovať zisk premiérovej trofeje v tejto súťaži, v tretej minúte nadstaveného času – takisto hlavou – vyrovnal Sergio Ramos a poslal duel do predĺženia. V ňom sa presadili už spomenutý Bale a v jeho závere aj brazílsky ľavý obranca Marcelo a Cristiano Ronaldo.

Hráči Realu v aktuálnej edícii Ligy majstrov prehrali len jediný duel, vo štvrťfinálovej odvete nestačili na futbalistov nemeckej Borussie Dortmund (0:2). Zaujímavosťou je, že na ceste vyraďovacou fázou boli ich protivníkmi len mužstvá z nemeckej I. bundesligy – v osemfinále Schalke 04 Gelsenkirchen, vo štvrťfinále Dortmund a v semifinále Bayern Mníchov.

V doterajšej histórii sa vo finále stretli štyrikrát kluby z rovnakej krajiny. V roku 2000 zvíťazil Real Madrid nad FC Valencia (3:0), v roku 2003 si AC Miláno poradil s Juventusom Turín (0:0 po predĺžení, na strely zo značky pokutového kopu 3:2), o päť rokov neskôr Manchester United zdolal FC Chelsea (1:1 po predĺžení, na strely zo značky pokutového kopu 6:5). Vlani uspel Bayern Mníchov nad Borussiou Dortmund (2:1).

Real Madrid (Šp.) – Atlético Madrid (Šp.) 4:1 po predĺžení (1:1, 0:1)
Góly: 90.+ S. Ramos, 110. Bale, 118. Marcelo, 120. Cristiano Ronaldo (z 11 m) – 36. Godín, rozhodoval: Kuipers (Hol.), 60 000 divákov
Real Madrid: Casillas – Carvajal, S. Ramos, Varane, F. Coentrao (59. Marcelo) – Modrič, S. Khedira (59. Isco), Di María – Bale, Benzema (79. Morata), C. Ronaldo
Atlético: Courtois – Juanfran, Miranda, Godín, Filipe Luís (83. Alderweireld) – Raúl García (66. J. Sosa), Tiago, Gabi, Koke – Diego Costa (9. Adrián López), Villa

Najdôležitejšie udalosti v zápase

120. Koniec zápasu.
120. Na ihrisko vtrhol tréner Atlética Diego Simeone a chce robiť poriadky.

120. Góóól. Godín fauloval Ronalda, nasleduje pokutový kop. Portugalčan ho bez problémov premenil.
118. Góóól. O víťazovi je rozhodnuté. Atlético vrhlo všetky sily do útoku a pyká. Marcelo spoza šestnástky strelou po zemi prekonáva Courtoisa.

114. Casillas opäť zmätkuje, ale Thiago jeho chybu nevyužil, keď prestrelil bránku.
110. Góóól. Po krásnej individuálnej akcii di Maríu hlavou poslal loptu do siete Gareth bale.

108. Na ihrisku vládne jednoznačne jeden tím. Hráči Atlética sú už doslova bez energie.
105. Prvá časť predĺženia sa skončila, hráči si vymieňajú strany a čaká nás ďalších 15 minút.
105. Hlavný rozhodca odpustil Juanfranovi po faule na Ronalda druhú žltú kartu.
97. Cristiano Ronalda a na druhej strane Kokeho chytajú kŕče.
94. Zdá sa, že hráči Realu majú v zásobe viac síl.
91. Začalo sa predĺženie.
90. Koniec zápasu. Bude sa predlžovať.
90. Góóól. Ramos vyrovnáva po rohu Modriča hlavou na 1:1.

90. Rozhodca nadstaví päť minút.
85. Real teraz hrozí každú minútu.
84. Marcelov krížny prízemný center prešiel takmer po bránkovej čiare.
78. Bale prešprintoval Godína, z uhla sa rútil na Courtoisa, ale mieril vedľa.
77. Real útočí do plných, vytvára si pološance.
73. Gareth Bale nebezpečne páli z hranice šestnástky.
72. David Villa bol v šanci, zrazil sa s Ikerom Casillasom.
67. Isco z hranice šestnástky mieri vedľa bránky.
66. Strieda aj Atlético. Odchádza Raúl García, strieda ho José Sosa.
62. Real začína útočiť. Center Sergia Ramosa hlavičkoval Ronaldo len tesne vedľa.
59. Dvojnásobné striedanie v tíme Realu. Odišli Coentrao a Khedira, nahradili ich marcelo a Isco.
57. Po Kokeho rohu a následnej trme-vrme v šestnástke Realu mohol Adrián zvýšiť na 2:0. Jeho strela ale minula ľavú tyč.
54. Nebezpečný Ronaldov priamy kop Courtois vyrazil na roh.

52. Cristiano Ronaldo je dnes na svoje pomery neviditeľný. Očakávaný tlak Realu zatiaľ neprichádza.
46. Začal sa druhý polčas.
45. Skončil sa prvý polčas.
41. Po Gabiho rohovom kope Adrián Lopéz hlavičkoval tesne nad bránku.
36. Góóól. Po Kokeho centri urobil veľkú chybu brankár Iker Casillas, ktorý zostal stáť na pol ceste za vysokou loptou. Prehlavičkoval ho Uruguajčan Diego Godín.

32. Bale sa vrútil do šestnástky, ale z deviatich metrov minul bránku. Obrovská šanca Realu.

27. Raúl Garcia v poslednej chvíli fauloval di Maríu, ktorý mohol ísť sám na brankára. Za protesty uvidel žltú kartu aj Sergio Ramos.
23. Chorvát Luka Modrič z Realu vysiela prvú strelu na bránku, ale jeho štandardka nebola vôbec nebezpečná.
20. Prvých dvadsať minút sme nevideli v Lisabone žiadnu šancu, ani výraznejší tlak jedného z mužstiev.
13. Prvý strelecký pokus v zápase vyslal Raúl Garcia z Atlética. Mieril však vysoko nad Casillasovu bránku.
9. Diego Costa končí v zápase, nahradil ho Lopéz. Španielsky reprezentant s brazílskymi koreňmi je po náročnom zranení, ktoré evidentne nestihol doliečiť. Veľká strata pre Atlético.
1. Zápas sa začal.

Zaujímavosti a fakty po finále

• Real sa predstavil vo finále kontinentálneho pohára číslo jeden trinástykrát.
  • Atlético hralo vo finále najprestížnejšej európskej futbalovej súťaže druhý raz.
  • Real má na konte desať celkových primátov, čo je najviac zo všetkých klubov, Atlético ešte nezískalo „ušatú trofej“.
  • Druhýkrát sa vo finále predstavili dva španielske kluby, v roku 2000 bojovali o trofej Real Madrid a FC Valencia. Duel sa vtedy zhodou okolností uskutočnil taktiež 24. mája.
  • Premiérovo sa vo finále stretli dva kluby sídliace v rovnakom meste.
  • V doterajšej histórii sa vo finále stretli štyrikrát kluby z rovnakej krajiny. V roku 2000 zvíťazil Real Madrid nad FC Valencia (3:0), v roku 2003 si AC Miláno poradil s Juventusom Turín (0:0 po predĺžení, na strely zo značky pokutového kopu 3:2), o päť rokov neskôr Manchester United zdolal FC Chelsea (1:1 po predĺžení, na strely zo značky pokutového kopu 6:5) a vlani uspel Bayern Mníchov nad Borussiou Dortmund (2:1).
  • Štadión Benficy Lisabon hostil finále kontinentálneho pohára číslo jeden prvýkrát. V Lisabone sa hral rozhodujúci súboj o trofej v sezóne 1966/1967 na Estádio Nacional.
  • Tréner „bieleho baletu“ Carlo Ancelotti je len štvrtý kouč, ktorý viedol tím vo finále LM štyrikrát. Predchádzajúce tri účasti dosiahol s AC Miláno.
  • Ancelotti je jedným zo šiestich futbalistov, ktorí triumfovali v kontinentálnom pohári číslo jeden ako hráči i kormidelníci.
  • Atlético sa mohlo stať 23. tímom, ktorý získa trofej pre európskeho klubového šampióna. Dosiaľ posledným „novicom“ medzi celkovými víťazmi je londýnsky FC Chelsea (2012).
  • V najprestížnejšom pohári starého kontinentu sa stretli tieto dve mužstvá pred lisabonským finále tri razy. V semifinále sezóny 1958/1959 vyhral doma Real 2:1, v odvete bolo úspešné Atlético (1:0) a o postupujúcom musel rozhodnúť dodatočný tretí zápas. V ňom zvíťazil Real opäť 2:1.
  • Kanonier „bieleho baletu“ Cristiano Ronaldo utvoril 17 gólmi v tejto sezóne nový rekord v počte zásahov v tejto najprestížnejšej európskej súťaži klubov.
  • Jediným pamätníkom do soboty posledného triumfu Realu Madrid v LM (2002) zo súčasného kádra je brankár Iker Casillas. Glasgowské finále proti Bayeru Leverkusen (2:1) vtedy rozhodla exportná strela terajšieho asistenta trénera Realu Madrid Francúza Zinedina Zidana.
Viac na túto tému: #Real Madrid #atlético madrid