Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Kto škodí anglickému futbalu? Cudzinci

Príliv cudzincov do anglických futbalových klubov je už tŕňom v oku aj predstaviteľom tamojšej hráčskej asociácie PFA. Rozhodla sa preto vypracovať rozsiahlu analýzu, aký vplyv má prítmonosť mnohých zahraničných hráčov na ostrovný futbal. Výsledky budú známe budúci týždeň.

08.12.2007 16:48
debata

Denník The Sun tvrdí, že už výsledky pozná – obsahujú vraj dôkazy o škodlivosti prílivu cudzincov. Ako učebnicový príklad je uvádzaný tréner Arsenalu Londýn Arséne Wenger. „Neúspech v kvalifikácii na Euro je len špičkou ľadovca, stav je ešte omnoho horší,“ napísal reportér Ian McGarry. V anglických kluboch už dominujú cudzinci, čo podľa denníka podkladá sprváva aj rozsiahlou štatistikou. Napríklad v roku 1993 tvorili 71 percent hráčov v kluboch Premier League priamo Angličania a ďalší priestor dostávali hlavne futbalisti z ďalších častí bristkého kráľovstva. Teraz je Angličanov ledva polovička.

Správa rovnako tak vyvracia aj mýtus o úspešnej práci s mládežou, ktorým argumentuje tréner Wenger. Ten hovoril o 57 odchovancoch, ktorí síce nie sú Angličania, ale prešli mládežnickou akadémiou. Lenže iba päť z nich absolvovalo celú akadémiu, ostatní do nej boli buď kúpení zo zahraničia a hrali v nej len krátko, alebo akadémiou vôbec neprešli, hoci to Arsenal tvrdí.

   

Wenger je podľa Sunu v správe priamo menovaný ako príklad bezohľadnej honbe za úspechom, ktorý kdekoľvek vidí nádejného mladíka, okamžite ho lanári. Niektorí sa uchytia, ďalší sa nepresadia.

Anglický futbal podľa správy čaká ústup zo slávy, ktorý už začal neúspechom v kvalifikácii ME. Do diskusie o kvótach pre cudzincov sa už vložila aj britská vláda, ktorá chce nájsť vlastné riešenie. Minister kultúry a športu James Purnell preto od novembra jedná s anglickou futbalovou asociáciou.

debata chyba