Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Rozhodcovia: Pýtajte sa aj funkcionárov

Jedného z rozhodcov Pravda kontaktovala, s debatou o korupcii vo futbale súhlasil. Ku stolu si v okresnom meste na východe Slovenska prisadli aj traja ďalší. "Čo chcete počuť?," opýtal sa jeden.

18.12.2006 05:59
debata

Rozhodcovia z východného Slovenska, pískajúci v rôznych súťažiach, počínajúc I. ligou, sa zhodli, že korupčné praktiky vo futbale existujú. Mená, či konkrétne zápasy však uviesť nechceli. Chceli tiež ostať v anonymite. „Meno? Môžete ho tam dať,“ povedal jediný. „Tebe by to neprekážalo? Ja by som ho radšej do novín nedával. Ľudia sú všelijakí,“ reagoval vzápätí jeho kolega.

Ponajprv sa sami chceli vyjadriť k tvrdeniam bývalého kolegu Mariána Diňu, ktorého priznanie, že bral úplatky, verejnú debatu odštartovalo. „Spôsob, akým zovšeobecňoval, je cestou k tomu, aby sme futbal na Slovensku zavreli,“ vyhlásil prvý. „Jeho výpoveď pôsobí, akoby chcel povedať, že len rozhodca Micheľ je dobrý a čestný, peniaze z úplatkov nepotrebuje. A inak berú všetci. To je scestné,“ pridal sa ďalší.

„Diňove vyjadrenia však nie sú pre nás iba negatívne. Ľady sa pohli,“ pripustil jeden z mužov s píšťalkou. Čo tým myslí? „Riadiaci funkcionári sa doteraz takmer vysmievali okolitým krajinám. Len vy máte problém s korupciou, u nás neexistuje. Teraz si to až tak okato nebudú môcť dovoliť.“

Netvrdia teda, že futbal je čistý? Odpoveď opakujú rôznymi slovami všetci štyria. Znie asi takto: ,,Čistý nie je. Nikoho, kto by bral úplatky, však nepoznám." Najstarší povie: „Tlak sa nedá odstrániť, futbal je len časťou spoločnosti. Každý rozhodca však musí mať svoju hranicu. Neovyplyvňovať výsledok úmyselnými chybami. Raz mi prišli funkcionári klubu v nižšej súťaži povedať, že musia vyhrať. Poslal som ich preč…“
Ako teda korupcia vo futbale vyzerá? Kde začína? „Päť percent prilepšenia pre domácich, najmä pri sporných loptách, keď si rozhodca nie je istý, patrí skôr k tradícii než korupcii.“ A po zápase? „Keď si funkcionár nenechá po stretnutí vydať z tisíckoruny, neostáva mi nič iné, než bežať za jeho autom. Ak pripraví občerstvenie, je ťažké sa mu vyhýbať. Ak mi hodí do auta fľašu vína – je to korupcia, či skôr dobré medziľudské vzťahy?“

Podozrivý nemusí byť len arbiter: „V I. lige som rozhodoval zápas, v ktorom išlo o postupové body. Jeden tím tancoval po trávniku, druhému otváral na ihrisku diaľnicu. Ak sa aj dostal do šance, loptu poslal zo šestnástky von. Čo som mal robiť? Snažil som odísť z trávnika ako víťaz. Pískať čo najpresnejšie.“ Iný príklad: „Novinári písali o súboji Artmedie s Trnavou ako o fraške. Ak to bola fraška, mal ju na svedomí rozhodca?,“ upozorňujú.

Vinní sú ľudia, vinný je systém? „Kedysi sme pískali futbal za cestovné – a radi. Dnes sa nájdu aj rozhodcovia, ktorí povedia na otázku: ako bolo – Nanič. Nesľúbili navyše žiadnu korunku. Aj neustále výmeny trénerov a štruktúry súťaží však ľudí pokúšajú.“
Aké by malo byť riešenie? „Najprv je potrebná očista. Revolta. Aby ľudia vo futbale začali v prvom rade myslieť na morálku.“ Kto ju má začať? „Funkcionári u seba.“

debata chyba