Intertoto Cup: Nitra - Dnepropetrovsk 2:1

V prvom zápase 2. kola Intertoto Cupu vyhrali futbalisti FC Nitra nad ukrajinským tímom Dnepr Dnepropetrovsk 2:1 (2:1). Odveta je na programe v sobotu 8. júla o 18.00 h SEČ v Dnepropetrovsku.

02.07.2006 20:15

Intertoto Cup, 2. kolo

FC Nitra – Dnepr Dnepropetrovsk 2:1 (2:1)

• Góly: 15. Rák, 32. Hrnčár – 10. Kornilenko. Rozhodoval: Malžinskas (Lit.), ŽK: Čeman – Radčenko, Gritsaj, 1780 divákov
  • FC Nitra: Tujvel  E. Hrnčár, Szórád, Čeman, Gunda – Bališ (61. Hesek), Babic (80. P. Farkaš), M. Farkaš, Štajer – Grajciar (84. Sloboda), Rák
  • Dnepr Dnepropetrovsk: Kuslij – Radčenko, Maťuchin, Šeršun, Pašijev – Kostišin, Bidnenko (65. Lisitski), Kravčenko (21. Balabanov), Gritsaj, Bartulovič – Kornilenko (82. Melaščenko)

Po postupe cez luxemburský Grevenmacher privítali Nitrania pod Zoborom súpera zvučnejšieho mena – ukrajinský Dnepropetrovsk. Hostia vedení známym trénerom Olegom Protasovom pricestovali bez štyroch reprezentantov. Prvú slušnú príležitosť mal po prihrávke Babica Bališ, no jeho slabú strelu brankár hostí kryl. Hostia z 1. šance hneď udreli, keď v 10. minúte sa v šestnástke presadil Kornilenko. Domáci sa rýchlo otriasli a už o 5 minút vyrovnali Rákom, ktorého pekne vysunul Štajer. Nitra bola v ďalšom priebehu aktívnejšia. V 24. minúte vyrobil závar v 16-tke Gunda a v 31. minúte Rák posunul loptu Grajciarovi, ktorý v čistej šanci trafil vybiehajúceho Kuslija. V pokračujúcej akcii bol faulovaný Babic a z následného priameho kopu dostal Nitranov do zaslúženého vedenia Erik Hrnčár.

Do druhého dejstva vstúpili lepše Ukrajinci s jasným cieľom vyrovnať. V 49. min mal gól na hlave Kostišin, lopta však skončila len na brvne. Hostia naďalej hrýzli a v 56. minúte po rohu Bartuloviča hlavičkoval Šeršun a lopta opäť opečiatkovala brvno. Potom sa prebrali aj Nitrania a z diaľky to skúšali Hrnčár a Rák. Tretí domáci gól mal v 70. minúte na hlave po Gundovom centri Grajciar, no lopta išla nad bránu. Záverečná desaťminútovka bola poznačená viacerými striedaniami na oboch stranách a za zmienku stojí iba Štajerova prudká strela a Rákov pekný center na M. Farkaša, ktorý však súperov obranca poslal na roh. V zaujímavom stretnutí sa tak zrodilo najtesnejšie víťazstvo Nitry 2:1, ktoré slovenskému zástupcovi dáva pred odvetou solídne vyhliadky na postup.

Ivan Galád, tréner Nitry: „Súper má bohaté medzinárodné skúsenosti a my sme sa im chceli dnes vyrovnať. Som rád, že sme hostí dokonca aj predčili, za čo patrí vďaka našim hráčom. Nás môže mrzieť to, že sme viaceré ďalšie sľubné šance nevyužili.“
Oleg Protasov, tréner Dnepropetrovska: „Dnes sme síce prehrali, ale bol to iba prvý zápas a keďže sa hrá na dva zápasy, doma to budeme chcieť odčiniť a postúpiť do ďalšieho kola. Dnes nám chýbali viacerí naši reprezentanti.“

Peter Gunda, nová posila a obranca FC Nitra: Pre mňa to bol dosť veľký skok. Do Nitry som sa vrátil po 13 rokoch z nižšej súťaže, ale myslím si, že kvalita sa ukázala a podali sme výborný výkon. Každý išiel na 120 percent, čo sa nám v konečnom dôsledku aj vyplatilo a podarilo sa nám vyhrať.
Róbert Rák, autor prvého gólu Nitry: Určite to bol ťažký zápas. Aby sme vyhrali, vsadili sme na nakopávané lopty, lebo vzadu boli dosť neistí. Škoda, ak by nám ešte vyšlo niekoľko akcií po zemi, náskok by bol aj vyšší.
Erik Hrnčár, obranca FC Nitra: Keď si zoberiem, že pred dvoma rokmi s nimi Petržalka doma prehrala 0:3, Žilina v prípravnom zápase podľahla 0:5, tak náš výsledok je naozaj výborný. Sme sa trošku obávali, ale nemali sme strach. Rýchlo sme zistili, že aj oni sú z mäsa a kostí a dalo sa s nimi hrať.