Holandsko prehralo s Nemeckom 1:2 a je na pokraji vypadnutia

Futbalisti Nemecka porazili v jednom zo šlágrov európskeho šampionátu Holandsko 2:1. Po druhej výhre z dvoch zápasov si poistili vedenie v skupine B a výrazne nakročili k postupu do štvrťfinále. Duel v Charkove rozhodol dvomi gólmi medzi 24. a 38. minútou Mario Gómez, ktorý na turnaji skóroval už trikrát a dotiahol sa na najlepšieho strelca Alana Dzagojeva z Ruska. Holanďania už len znížili zásluhou Robina van Persieho a nad Nemcami nevyhrali štvrtýkrát za sebou.

13.06.2012 22:50
Arjen Robben Foto:
Sklamaný Arjen Robben.
debata (6)

Nemci sa dostali so šiestimi bodmi na čelo skupiny, ale ešte nemajú istú účasť vo štvrťfinále. „Oranjes“ sú bez bodu štvrtí, napriek tomu stále živia šance na postup do vyraďovacej fázy turnaja.

B-skupina (Charkov/Ukr.):
Holandsko – Nemecko 1:2 (0:2)

• Góly: 73. Van Persie – 24. a 38. Gómez, ŽK: 80. N. de Jong, 90. Willems – 87. J. Boateng, rozhodovali: Eriksson – Wittberg, Klasenius (všetci Švéd.)
  • Holandsko: Stekelenburg – Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Willems – N. de Jong, Van Bommel (46. Van der Vaart) – Robben (83. Kuyt), Sneijder, Afellay (46. Huntelaar) – Van Persie
  • Nemecko: Neuer – J. Boateng, Hummels, Badstuber, Lahm – Khedira, Schweinsteiger – Müller (90.+ L. Bender), Özil (81. Kroos), Podolski – Gómez (72. Klose)

Úvodnú šancu duelu mali Holanďania v 7. min. Van Persie si zbehol za obranu, ale Neuer nemal problémy s jeho volejom z pádu. Na konci 8. min odpovedal strelou z hranice pokutového územia do žrde Özil, odrazenú loptu skrotil Stekelenburg. Skóre stretnutia otvoril kanonier Gómez, ktorý si nádherne prebral prihrávku do uličky od Schweinsteigera a chladnokrvne zakončil – 0:1.

V 26. min skúšal šťastie z diaľky Robben, jeho technickú strelu bez problémov zneškodnil nemecký gólman. Osem minút pred koncom riadneho hracieho času prvého polčasu hlavičkoval úplne osamotený z päťky Badstuber, ale vo vyloženej šanci trafil len do brankára. Už o minútu neskôr sa však Nemci tešili druhýkrát. Zopakovala sa situácia spred prvého gólu, Schweinsteiger vyzval Gómeza a ostrostrelec Bayernu Mníchov sa opäť nemýlil.

Aj vstup do druhej štyridsaťpäťmi­nútovky mali lepší Nemci. Pekným sólom sa prezentoval stopér Hummels, brankár Holandska však chytil obe jeho strely, pričom mal viac práce s tou druhou. V 58. min vyskúšal pozornosť Neuera pohotovou tvrdou strelou Van Persie. Nemci mali zápas pod kontrolou, nikam sa neponáhľali a „oranjes“ si s tým nevedeli poradiť. Holanďania sa nedostávali na dostrel a neutvárali si ani strelecké príležitosti zo stredných či veľkých vzdialeností.

Nemecko – Holandsko vo videoskratke

Až v 71. min svojím typickým spôsobom prenikol do pokutového územia Robben, ponúkol prihrávku do veľkej šance Sneijderovi, ale fantastickým defenzívnym zákrokom zblokoval jeho strelu obetavý Boateng. V 73. min sa Holanďania predsa len vrátili do stretnutia, Van Persie napriahol spoza šestnástky a bol z toho kontaktný gól na 1:2. Na začiatku záverečnej minúty riadneho hracieho času takmer potrestal zaváhanie Stekelenburga pri rozohrávke striedajúci Klose. Skóre sa však už nezmenilo.

Bert van Marwijk (tréner Holandska): „Nebolo to z našej strany najlepšie. Chceli sme bodovať, ale, žiaľ, nepodarilo sa nám to. Prišli nás podporiť tisícky našich fanúšikov, za čo sme im vďační. Musíme v nasledujúcom zápase zdolať Portugalsko o dva góly, čo určite nebude jednoduché, ale určite je to v našich silách. Nemci potvrdili, že majú veľmi kvalitný tím s množstvom prvotriednych hráčov. Sú schopní skórovať kedykoľvek, z čohokoľvek. Dnes sme ich dostatočne neubránili. Nepodcenili sme Gómeza, to sa v žiadnom prípade nestalo.“