Hanba! Slováci prehrali s amatérmi z Luxemburska 1:2

Slovenská futbalová reprezentácia vstúpila do roku 2011 najhoršie ako mohla. V prípravnom zápase na pôde Luxemburska prehrala senzačne 1:2. Zverenci trénera Vladimíra Weissa síce viedli po zásahu Erika Jendriška 1:0, no domáci dvomi gólmi dokázali skóre zápasu šokujúco otočiť.

09.02.2011 22:11
Erik Jendrišek Foto:
Erik Jendrišek síce skóre otvoril, no napokon smútil.
debata (50)

Slováci sa už v štyroch dueloch v rade netešili z víťazstva, naposledy sa tak stalo v septembri minulého roka v kvalifikácii ME 2012 v Moskve proti Rusku. Naopak, Luxemburčania triumfovali prvýkrát po 19 zápasoch. Pre účastníkov posledných MS bol duel s Luxemburskom prvým v novom kalendárnom roku, zároveň išlo o generálku na marcové kvalifikačné meranie síl o postup na ME 2012 na ihrisku outsidera z Andorry (26. marca).

Priateľský zápas:
Luxembursko – Slovensko 2:1 (0:0)

• Góly: 60. a 81. Da Mota – 55. Jendrišek, ŽK: 39. Weiss ml. 83. Šesták (obaja Slovensko), rozhodovali: Olivier Thual – Fredji Harchay, Laurent Stien (všetci Fr.)
  • Luxembursko: J. Joubert – Schnell, Blaise (36. Martino), Hoffmann, Mutsch – R. Peters (58. Da Mota) – Payal, Bettmer – Gerson, Ch. Leweck – A. Joachim (90. Siebenaler)
  • Slovensko: Mucha (77. Kello) – Pekarík (68. Kubík), Pečalka, Ďurica, Hubočan (40. Šesták) – Karhan, Kucka (64. Zabavník), Weiss (64. Stoch) – Hamšík, Nemec, Jendrišek

Stretnutie v Luxemburgu sa hralo v náročných podmienkach, nad ihriskom sa celých 90 minút vznášala hustá hmla. Už v 3. min sa prekvapujúco dostal do šance domáci Leweck, v dobrej pozícii však netrafil dobre loptu. Na opačnej strane sa v 6. min snažil Hamšík vysunúť Nemca, ale dobre zasiahla obrana Luxemburska. Slováci pohrozili aj v 12. min, keď najskôr Pekaríkov center chytil Joubert a o niekoľko sekúnd na to si zle prebral loptu Nemec. V ďalšom priebehu prevzali Luxemburčania iniciatívu a proti 20. mužstvu v rebríčku FIFA mali šokujúco viac z hry.

Počas zápasu Luxembursko - Slovensko bola... Foto: SITA
Luxembursko - Slovensko Počas zápasu Luxembursko - Slovensko bola obrovská hmla.

V 22. min vyslal prvú strelu medzi tri žrde Slovenska Leweck, Mucha bez problémov chytil. Najväčšia šanca hostí v prvom polčase sa zrodila v 27. min po dlhom pase Pečalku. Tiesnený Nemec dokázal ľavačkou zakončiť, ale Joubert dobre vybehol a loptu vyrazil. Na druhej strane mal veľkú príležitosť Gerson, ktorý sa po prihrávke za obranu ocitol zoči-voči Muchovi, ale do strely domáceho krídelníka sa v poslednom okamihu hodil Pečalka. Ďalšie minúty priniesli nesúrodosť na oboch stranách bez výraznejších gólových okamihov. Až v nadstavenom čase mali Slováci možnosť otvoriť skóre, kapitán Hamšík však z priameho kopu namieril vysoko nad.

Po zmene strán začali reprezentanti SR aktívnejšie a už v 48. min mohli skórovať, po skrumáži a strele Nemca však výborne zasiahol Joubert. Slováci mali aj ďalšie príležitosti, v jednej z nich sa po prihrávke Šestáka ocitol Jendrišek. Hostia sa však museli mať stále na pozore aj v defenzíve, v 53. min odkopával loptu Ďurica po prieniku Joachima. Už o dve minúty neskôr sa weissovci predsa len dočkali – za obranu domácich si nabehol Jendrišek a tretím reprezentačným gólom poslal svoj tím do vedenia – 1:0.

Radosť účastníka MS 2010 však trvala len päť minút, keďže v 60. min sa po štandardnej situácii aj s prispením pravej žrde presadil striedajúci Da Mota, ktorý prišiel na trávnik len niekoľko desiatok sekúnd predtým – 1:1. Luxemburčanov tento okamih pochopiteľne nabudil, veď Da Mota sa stal len štvrtým hráčom v aktuálnom výbere trénera Luca Holtza, ktorý mal na svojom konte presný zásah.

Luxemburčan Mario Mutsch (vľavo) v kontroverzii... Foto: SITA
Mario Mutsch, Marek Hamšík Luxemburčan Mario Mutsch (vľavo) v kontroverzii s Markom Hamšíkom.

V 72. min sa v dobrej pozícii ocitol Bettmer, ktorého krížna strela išla len tesne vedľa ľavej žrde. Na druhej strane mohol skórovať debutant Kubík, po Šestákovom centri však neuspel. Slovenskí fanúšikovia zažili ďalší šok v 81. min, keď sa k lopte dostal autor prvého gólu Da Mota a hoci bol tiesnený Zabavníkom, dokázal prekonať striedajúceho brankára Kella – 2:1. V 84. min mohol po Kubíkovom centri vyrovnať hlavou Nemec, o tri minúty neskôr zachraňoval pred aktívnym Kubíkom domáci gólman Joubert. V záverečných okamihoch sa Slováci snažili dosiahnuť aspoň nerozhodný výsledok, ale ich snaha už bola márna.

Povedali po zápase:

Ján Ďurica (stopér SR): „To, aké bolo počasie a terén, nemôže byť pre nás výhovorkou. Hrali sme so súperom, ktorý je o niekoľko tried slabší, jednoducho sme ho mali zdolať. Aj keby to bolo len 1:0. Dostali sme facku, ktorú musíme prijať a poučiť sa z nej. Musíme začať od seba, pozrieť sa na to, kto a kde robil chyby. Takto sa totiž futbal nehrá.“

Stanislav Šesták (útočník SR): „Celý zápas sme boli akýsi zmrznutí, stuhnutí. Nedokázali sme sa dostať do tempa, na ihrisku sme sa len hľadali. V druhom polčase sme vôbec nedokázali zbierať odrazené lopty. Chceli hrať dlhé pasy na Adama Nemca, ktorí to mal sklepávať na ďalších hráčov, ale toto nám nevychádzalo. Je to škoda, veľmi nás to všetkých mrzí. Mali sme aj nejaké šance, opakujem, je to škoda.“

Mário Pečalka (stopér SR): „Ťažko hľadať slová po takomto zápase. Môžem len skonštatovať, že to bolo celé zlé – od ihriska cez počasie až po našu hru. Terén bol veľmi náročný, ale na to sa samozrejme nebudeme vyhovárať. Obe strany sa s tým museli vyrovnať a domáci to zvládli lepšie. Určite sme veľmi sklamaní, nechceli sme takto zahrať a odštartovať nový rok prehrou. Verím však, že nám to otvorilo oči a pred kvalifikáciou v Andorre sa dáme najmä psychicky dokopy. Teraz k tomuto duelu ťažko povedať niečo viac, musíme si to nechať uležať v hlavách.“