Hľadať
Denný / nočný režim
Sledujte nás
Pravda Pravda Domov MS v hokeji Výsledky výsledky

Futbalové dvojčatá nie sú rarita

Majú ten istý dátum narodenia a spoločné gény. Niet sa čo čudovať, že si často vyberajú rovnaké povolanie. Občas je ním futbal. Nie veľa futbalových dvojčiat to dotiahlo do reprezentačných tímov krajín, či na podujatia svetového rangu.

18.01.2008 05:59
debata

Prvé dvojčatá sa na majstrovstách sveta objavili až v roku 1974 – Holanďania Willy a René van de Kerkhofovci. Prebojovali sa až do finále a rovnaký úspech zopakovali o štyri roky neskôr. Patrí im aj ďalší unikát: obom sa na MS podarilo streliť gól.
V roku 1990 sa predstavili na záverečnom turnaji Egypťania Ibrahim a Hossam Hassanovci. Potom nastúpili na scénu opäť Holanďania. Frank a Ronald De Boerovci si podľa vzoru Kerhofovcov zahrali na dvoch po sebe nasledujúcich šampionátoch – v rokoch 1994 a 1998. Na MS v roku 2002 sa zúčastnili poľské dvojčatá Michal a Marcin Žewlakovci. Ani na záverečnom turnaji MS 2006 nechýbali dvojčatá. Krajinu helvétskeho kríža reprezentovali Philipp a David Degenovci.

Väčšina futbalových dvojčiat si zahrala v rovnakom klube, kariéra ich však na kratší či dlhší čas odlúčila. Hoci medzi bratmi býva často rivalita, väčšina tvrdí: držíme spolu. K takým patrili i patria Slováci Jozef a Ján Čapkovičovci, ktorí sa zaradili medzi najúspešnejšie dvojčatá v histórii futbalu. Obaja zdvihli nad hlavu trofej v Pohári víťazov Pohárov v roku 1969. Jozef je majstrom Európy z roku 1976, Ján sa zúčastnil na svetovom šampionáte 1970. Minulý piatok oslávili šesťdesiatku.

Aj v súčasnosti behá na európskych trávnikoch niekoľko futbalových dvojčiat. V nemeckej bundeslige, Serii A i v ruskej najvyššej súťaži. Na trojčatá sa však stále čaká.

Dvojčatá na európskych trávnikoch

Antonio Filippini, Emanuele Filippini (Livorno) – Taliani
Cristian Zenoni (Sampdoria), Damiano Zenoni (Parma) – Taliani
Halil Altintop (Schalke 04), Hamit Altintop (Bayern Mníchov) – Turci
Alexej Berezuckij (CSKA Moskva), Vasilij Berezuckij (CSKA Moskva) – Rusi
Philipp Degen (Dortmund), David Degen (na hosťovaní FC Bazilej) – Švajčiari
Marcin Žewlakov (AA Gent), Michal Žewlakov (Olympiakos Pireus) – Poliaci
Ide o výber z momentálne aktívnych hráčov

====== Hassanovci získali 76 trofejí! ======

Zástupcovia dvojčiat sú vo viacerých krajinách rekordérmi v počte reprezentačných štartov. Thomas Ravelli, účastník dvoch svetových šampionátov, stál v bránke Švédska 143-krát. Futbalista s taliansko-rakúskymi koreňmi si v tíme troch koruniek viackrát zahral aj s dvojčaťom Andreasom. Ten bol obrancom a zaknihoval si 41 štartov v reprezentácii. Frank de Boer bol taktiež dlho holandským rekordérom so 112 reprezentačnými čiapkami, no už ho predstihol brankár Erwin van der Sar.

Hossam a Ibrahim Hassanovci
Hossam a Ibrahim Hassanovci Hossam a Ibrahim Hassanovci

Absolútnymi rekordérmi sú však Hossam a Ibrahim Hassanovci (na fotke). Hossam nastúpil v egyptskej reprezentácii 170-krát a dal 69 gólov. V národnom tíme vydržal neuveriteľných 21 rokov. Má už 41, no stále ešte hrá futbal – oblieka dres Al Itahadu Alexandria. So svojim dvojčaťom Ibrahimom sa zúčastnil na majstrovstvách sveta 1990. Ten má o čosi chudobnejšiu bilanciu. V národnom tíme Egypta vybehol na trávnik 125-krát, dal dvanásť gólov. V počte získaných trofejí nemajú egyptské dvojčatá vo svete žiadnu konkurenciu. Hossam ich má 41 a Ibrahim 35.

Kremersovci boli prví

Erwin a Helmut Kremersovci (narodení 24. marca 1949), boli prvými futbalovými dvojčatami na svete, ktoré si zahrali za národný tím. Prvý raz sa tak stalo v roku 1973 proti Rakúsku. Nemecké dvojčatá si v reprezentácii ešte odkrútili jeden zápas, v roku 1974 proti Maďarsku. Erwin bol útočníkom, obliekal dres Mönchengladbachu, Kickersu Offenbach i Schalke. V roku 1972 sa stal s Nemeckom majstrom Európy. O účasť na MS 1974 však prišiel. Z nominácie ho škrtli tesne pred turnajom. Dôvod? V poslednom zápase bundesligy ho vylúčili, keď rozhodcu nazval „blbou sviňou“. Dostal dvojzápasový dištanc a tréner Helmut Schön ho odmietol vziať na svetový šampionát.

Erwin a Helmut Kremersovci
Erwin a Helmut Kremersovci Erwin a Helmut Kremersovci

Helmut Kremers hral v rovnakých tímoch ako jeho dvojča, na rozdiel od neho v obrane, či zálohe. Obaja získali Nemecký pohár s Offenbachom i Schalke. Erwin odohral v reprezentácii 15 zápasov, Helmut o tri menej. Helmut získal v roku 1974 titul majstra sveta, na trávnik sa však nedostal. V roku 1974 spoločne naspievali a vydali platňu Das Mädchen meiner Träume (Dievča mojich snov), s ktorou prenikli dokonca do hitparád.

Ronald a Frank de Boer: Navlas rovnako gólov

Ako osemroční hrali svoj prvý súťažný zápas. Spolu v jednom tíme. Vyhrali 10:0 a o góly sa bratsky podelili. Ronald de Boer i o desať minút mladší brat Frank ich strelili po päť. Všetko sa točilo okolo nich a bolo jasné, že dostali do vienka ohromný futbalový talent. V štrnástich rokoch prišli do Ajaxu a začala sa ich pozoruhodná kariéra. „Nikdy sme medzi sebou nesúťažili, chceli sme len to najlepšie pre druhého. Keď som prvý raz hral za Holandsko, Ronald bol na mňa hrdý. Takisto aj ja, keď ako prvý z nás nastúpil za Ajax. Nikdy sme na seba nežiarlili,“ spomína na svojej webstránke Frank.

Ich futbalové dráhy sa prvý raz rozdelili, keď v roku 1991 Ronald prestúpil do Twente. Od roku 1993 však opäť kopali spolu v Ajaxe. V roku 1995 s ním vyhrali Ligu majstrov, ako jediné dvojčatá v histórii tejto súťaže. Potom prišli tri spoločné roky v FC Barcelona. Nasledovala odluka, aby sa v roku 2004 znovu stretli v Glasgowe Rangers.

Frank a Ronald de Boer
Frank a Ronald de Boer Frank a Ronald de Boer

V holandskej reprezentácii odohrali dovedna 179 stretnutí, pričom Frank obliekol najcennejší dres až 112-krát. Je zaujímavé, že v národnom tíme dali obaja zhodne po trinásť gólov. Spolu si odkrútili dve majstrovstvá sveta a jeden európsky šampionát. Kým Frank sa udomácnil v obrane, Ronald nastupoval ako pravý záložník či útočník.

Za najhorší futbalový moment vo svojej kariére označil Ronald de Boer penaltový rozstrel v semifinále MS 1994 proti Brazílii. „Minúť jedenástku a vypadnúť po jedenástkach je hrozný pocit. Vtedy som sa cítili, ako keby sa zrútil svet,“ povedal Ronald. Vtedy mu vyčistil žalúdok aj brat Frank. Ich priateľstvo a dobré vzťahy to však nenarušilo. Na záver kariéry sa obaja vybrali do katarského klubu Al-Šamal. Kým Frank už kopačky zavesil na klinec v roku 2006, Ronald svoj odchod zo scény ešte oficiálne neohlásil.

debata chyba