NÁZOR: Futbalová barlička

Československá liga mala bezmála polstoročie, od roku 1946, len jeden model. Nikomu sa nezunoval. Akurát po vyše dvoch desiatkach rokov rozšírili počet účastníkov o dva tímy. Účastníci sa stretli dva razy v ročníku - doma i vonku.

slovan spartak, trávnik, terén, dážď, fortuna liga
Ilustračná fotografia.
Autor: ,

Takto dodnes fungujú popredné súťaže Európy – anglická, španielska, nemecká, talianska… Ideálny stav. Každý iný prináša problémy.

Španieli, Angličania, Nemci nemusia nič meniť. Ich súťaže majú vysokú úroveň a najmä štadióny, ktoré ponúkajú vysoký komfort, sú plné a ľudia sa kráľovsky bavia. Funguje aj futbalový biznis, v športe číslo jeden sa točia obrovské peniaze, televízie platia závratné sumy, aby mohli vysielať ligové stretnutia.

To, samozrejme, na Slovensku momentálne neznie ani ako hudba budúcnosti. Skôr, ako nastane podobný stav, sa budú ľudia špacírovať po Marse. Funkcionári sa usilujú oživiť situáciu, robia často administratívne zásahy, ktoré sú najjednoduchšie, ale zvyčajne len málo účinné.

Na rade je ďalší pokus. Už šiesty. Kluby pripravili model, ktorým sa súťaž už hrala, ale po troch rokoch ho nespokojní funkcionári pochovali. Teraz pridávajú k nemu zopár noviniek, ktoré by mohli ligu zatraktívniť, ale hlavné problémy sotva vyriešia.

Rovnaké alebo podobné verzie organizácie ligy sa objavujú aj v iných, menších krajinách. Najvyššia slovenská súťaž nebude mať teda ani nový, ani objavný model. A ani nekráča s duchom doby, ako by sa azda zdalo.

Moderné je to, čo je kvalitné a prináša divákom zábavu. Slovenskej lige sa to dlhodobo nedarí. Ligový futbal nestojí pevne na svojich nohách, preto dostal barličku na podopieranie. Môže mu pomôcť, ale zdravie mu nevráti.

Čítajte viac

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Súvisiace články:

Frauke Petryová, AfD

Líderka nemeckých populistov zvažuje odchod z politiky

30.03.2017 17:46

Líderka nemeckej pravicovo-populistickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Frauke Petryová zvažuje svoj odchod z politiky.

Vlak, koľaje, železnice

Železničná spoločnosť dostane nové vlaky z Vrútok

30.03.2017 17:36

Železničná spoločnosť Slovensko uzatvorila zmluvu s firmou ŽOS Vrútky o dodávke 21 dieselových motorových jednotiek.

británia, brexit, protest

Británia má plán, ako ukončiť legislatívnu nadradenosť EÚ

30.03.2017 17:31

Britská vláda predstavila hrubé obrysy toho, ako chce previesť viac než 12 000 právnych predpisov EÚ do britského práva, keď z Únie o dva roky vystúpi.

Benátky, karneval, masky, Námestie svätého Marka, Taliansko, kostýmy

Talianska polícia rozbila teroristickú bunku v Benátkach

30.03.2017 17:24

Členovia teroristickej skupiny, ktorých zadržala polícia v Benátkach, sa v telefonátoch vyjadrovali o možnosti odpáliť bombu na tamojšom moste Ponte di Rialto.

Bleskové správy
  • 18:18

    Slovenská tenistka Karolína Schmiedlová prehrala za 162 minút 3:6, 6:4, 2:6 s tureckou kvalifikantkou Basak Eraydinovou v osemfinále na turnaji ITF v talianskom meste Santa Margherita di Pula.

  • 17:30

    Slovenská zjazdárka Petra Vlhová sa dočkala prvého víťazstva v kariére v alpskej kombinácii. V pretekoch v rámci majstrovstiev Slovinska v Krvavci zvíťazila v súčte super G a slalomového kola.

  • 16:52

    Slovenský niekdajší futbalový reprezentant Rastislav Michalík v júni definitívne zavesí kopačky na klinec. Štyridsaťtriročný stredopoliar v súčastnosti hráva v rodnom Staškove na Orave.

Ďalšie bleskové správy »