Vek nerieši. Rekordér Aritz Aduriz hrá pekelne dobre

V jeho veku si už mnohé futbalové hviezdy užívajú športový dôchodok. Prípadne do zápasov naskakujú len z lavičky - plnú porciu deväťdesiatich minút by už nezvládli. On však prekonáva rekordy.

04.11.2016 15:44
Aritz Aduriz Foto:
Aritz Aduriz.

Čím starší, tým lepší? V prípade Aritza Aduriza zrejme svätá pravda. Španielsky útočník v službách Bilbaa bol hlavnou postavou uplynulého kola Európskej ligy. V mimoriadne dôležitom zápase s Genkom (5:3) strelil 35-ročný zakončovateľ všetkých päť gólov svojho tímu. Dokázal tak niečo, čo sa v súťaži nikomu inému pred ním nepodarilo.

„Bol to pre nás kľúčový zápas. Museli sme vyhrať, aby sme sa udržali v hre o postup do vyraďovacej fázy. Päť gólov by som nikdy nestrelil bez pomoci spoluhráčov. Zakaždým som iba dokončil akciu, ktorú vypracovali,“ hovoril až prehnane skromne španielsky reprezentant.

Pred Adurizom sa naposledy podaril rovnaký kúsok v Pohári UEFA, predchodcovi Európskej ligy, Talianovi Fabriziovi Ravanellimu. Vtedajší hráč Juventusu Turín zostrelil pred 22 rokmi CSKA Sofia.

Aduriz mal pozíciu o čosi zjednodušenú. Tri z piatich presných zásahov zaznamenal z pokutového kopu. Prvýkrát prekonal brankára Genku v ôsmej, posledný raz v deväťdesiatej minúte.

„Aby ste v ten večer verili, čo sa deje na ihrisku, museli ste si pretierať oči. Pre Aduriza nie je vek podstatný. Hral pekelne dobre. A dokázal čosi, čoho je schopná len hŕstka najlepších,“ napísal vo včerajšom vydaní španielsky denník El Mundo.

Aduriz odohral v tejto sezóne v drese Bilbaa trinásť zápasov (vo všetkých súťažiach). V predošlých dvanástich nastrieľal päť gólov – presne toľko, ako v trinástom. A možno urobil dôležitý krok k tomu, aby prekonal svoju gólovo najúspešnejšiu sezónu. Bola ňou práve lanská, počas ktorej sa rodák zo San Sebastianu strelecky presadil 36-krát.

Ďalší z faktov, ktorý potvrdzuje slová, že Adurizovi pribúdajúce roky neprekážajú.

Viac na túto tému: #Aritz Aduriz