Trnave zachránil remízu náhradník, Slovan aj Žilina s jasnými víťazstvami

Futbalisti Spartaka Trnava zachránili v úvodnom zápase 1. predkola Európskej ligy na Olympijskom štadióne v Sarajeve remízu.

02.07.2015 20:04 , aktualizované: 23:05

S domácim Olimpicom prehrávali 0:1, ale náhradník Halilovič hneď po svojom príchode na ihrisko vyrovnal na 1:1. Šance oboch mužstiev pred budúcotýždňovou odvetou v Zlatých Moravciach sú teda vyrovnané.

Tím z Bosny a Hercegoviny, domáci nováčik v európskych pohároch bol do prestávky aktívnejší i nebezpečnejší. Otvorili skóre už v 14. min, keď sa medzi strelcov zapísal Pandža. Náskok Olimpicu mohol byť krátko pred prestávkou výraznejší, ale štyri minúty pred koncom prvého polčasu Raščičovu strelu zastavila žrď.

Tréner Trnavčanov Jarábek nebol spokojný s vývojom v prvom polčase, o čom svedčí aj fakt, že sa pokúsil oživiť hru svojho tímu. Už po príchode tímov na ihrisko po prestávke nastúpil Casado, ktorý vystriedal Greššáka a po viac ako štvrťhodine poslal na ihrisko Clebera namiesto Mikoviča a vzápätí aj Haliloviča namiesto Schranza.

V druhom prípade mal mimoriadne šťastnú ruku, lebo práve Halilovič vyrovnal – z prvej svojej akcie, ešte v rovnakej minúte, ako vybehol na trávnik. Už pred vyrovnaním sa aktivita Trnavčanov zvyšovala a napokon priniesla svoj výsledok. V 75. min sa však karta opäť mohla otočiť, pretože Spartak po Brkovičovej strele zachránila opäť žrď.

FK Olimpic Sarajevo (Bos. a Herc.) – FC Spartak Trnava (SR) 1:1 (1:0) Góly: 14. Pandža – 70. E. Halilovič, ŽK: 35. Miloš Nikolič (Trnava), rozhodoval: Daniel Stefanski (Poľ.)
Olimpic Sarajevo: Hamzič – Gligorov, Regoje, Bogičevič, Merajič – Handžič, Jusufovič (80. Karič) – Brkovič, Muharemovič, Pandža (80. Stefan) – Raščič
Spartak Trnava: Kneževič – Godál, Miloš Nikolič, Bortel, Čonka – E. Sabo, Greššák (46. Casado) – Schranz (70. E. Halilovič), Vlasko, Mikovič (63. Cléber) – Harba

Juraj Jarábek (tréner Spartaka Trnava): "S výsledkom musíme byť spokojní. Hrali sme proti vyspelému súperovi, ktorý predvádzal technický a kombinačný futbal. V prvom polčase mali prevahu domáci, po zmene strán sme sa zlepšili a vyrovnali. Výsledok je pre nás fajn a v odvete urobíme všetko preto, aby sme postúpili cez Olimpic Sarajevo do ďalšieho predkola.“

Slovan si na Gibraltáre schuti zastrieľal

Futbalisti ŠK Slovan Bratislava podľa očakávania zvíťazili v 1. predkole EL na pôde College Europa FC z Gibraltáru presvedčivo 6:0 (5:0). Hetrikom sa na umelej tráve Victoria Stadium zaskvel 21-ročný rodák z Galanty Karol Mészáros, ktorý skóroval v 5., 26. a 31. min.

O štvrtý presný zásah „belasých“ sa postaral v 33. min srbský legionár Slobodan Simovič, piaty gól proti outsiderovi pridal v 41. min Samuel Štefánik. Po zmene strán už favorizovaní hostia kontrolovali priebeh stretnutia a v nadstavenom čase stanovila nová akvizícia Tamás Priskin poltucet v sieti anglického brankára domáceho mužstva Matta Cafera.

Karol Mészáros zo Slovana (vľavo), autor hetriku. Foto: SITA, Ján Slovák
Karol Mészáros, Andrej Lovás Karol Mészáros zo Slovana (vľavo), autor hetriku.

Šance mali ešte predtým aj kapitán Marko Milinkovič, či striedajúci Lester Peltier, ale nevyužili ponúknuté príležitosti. Slovan aj bez Jána Muchu, Seydoubu Soumaha a s Róbertom Vittekom na lavičke bez problémov doviedol duel do víťazného konca a nedovolil držiteľovi Gibraltárskeho pohára streliť ani čestný gól.

Pred odvetou, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 9. júla o 19.00 h na Pasienkoch, si ŠK Slovan prakticky už zabezpečil postup do 2. predkola Európskej ligy. V ňom by si bratislavský tím zmeral sily s úspešnejším z írsko-luxemburskej dvojice University College Dublin – F91 Dudelange.

College Europa FC (Gibr.) – ŠK Slovan Bratislava 0:6 (0:5)
Góly: 5., 26. a 31. K. Mészáros, 33. Simovič, 41. Štefánik, 90.+ Priskin, ŽK: 23. Alberto Merino Sánchez, 84. F. Chacon Vargas (obaja College Europa), rozhodoval: Ola Hobber Nilsen (Nór.)
College Europa: Cafer – Jukič (45. Mouelhi), Plazanič, Alberto Merino Sánchez, F. Chacon Vargas – Ante Sokol (72. Alejandro Ortega), Javier López, Akrapovič, Piňero – M. Ledesma (51. Luque), Toncheff
Slovan Bratislava: Krnáč – Sekulič, Dobrotka, Saláta, Podaný – Simovič – Milinkovič, Štefánik (70. F. Oršula), K. Mészáros (64. F. Kubík) – Zreľák (65. L. Peltier), Priskin

Dušan Tittel (generálny manažér a šéf realizačného tímu ŠK Slovan Bratislava): „Dnes to dopadlo lepšie, ako sme čakali. V náročných podmienkach na umelej tráve sme zápas zvládli k našej spokojnosti. Som rád, že sme o výsledku stretnutia rozhodli už v prvom polčase. Výborný bol Karol Mészáros, ktorý dal tri nádherné góly. Myslím si, že už môžeme myslieť na súpera, ktorý na nás čaká v druhom predkole. V domácej odvete na Pasienkoch chceme zvíťaziť, streliť nejaké góly a potešiť našich fanúšikov. Priestor dostanú aj ďalší hráči kádra.“

Žilinčania s pohodlným triumfom v Severnom Írsku

Futbalisti úradujúceho slovenského vicemajstra MŠK Žilina zvíťazili v úvodnom stretnutí prvého predkola Európskej ligy na trávniku severoírskeho mužstva FC Glentoran bez problémov 4:1 (2:0). Skóre zápasu v Belfaste otvoril už v 13. min Matej Jelič, ktorý bol s devätnástimi presnými zásahmi spoločne s Janom Kalabiškom z FK Senica najlepším kanonierom minulej sezóny najvyššej slovenskej súťaže Fortuna ligy.

O sedem minút neskôr náskok hostí zdvojnásobil Jakub Paur. Po zmene strán sa v drese „šošonov“ strelecky presadili v 59. min Lukáš Čmelík a deväť minút pred koncom riadneho hracieho času Ernest Mabouka. Za FC Glentoran dokázal v 66. min len priebežne znížiť na 1:3 Conor McMenamin.

Zverenci trénera Adriána Guľu teda na štadióne The Oval potvrdili úlohu nasadeného a favorizovaného tímu, čím si utvorili výhodnú postupovú pozíciu. Pokiaľ ju o týždeň (9. 7.) zúročia v odvetnom dueli doma pod Dubňom, v druhom predkole EL 2015/2016 narazia na úspešného z merania síl medzi macedónskym FK Renova a moldavským FC Dacia Kišiňov.

FC Glentoran (Sev. Ír.) – MŠK Žilina (SR) 1:4 (0:2)
Góly: 66. McMenamin – 13. Jelič, 20. Paur, 59. Čmelík, 81. Mabouka, ŽK: 19. Birney, 31. McCullough, 52. Stewart, 85. S. Gordon – 51. Bénes, rozhodoval: Jari Järvinen (Fín.)
FC Glentoran: Morris – Holland, Birney, Magee, McCullough – Stewart (63. Addis), S. Gordon, K. Gibson, McCaffrey (82. McAlorum), M. Kane – McMenamin
MŠK Žilina: Volešák – Mabouka, Vavro, Škriniar, Letič – Pečovský – Čmelík (78. Špalek), Káčer, Bénes, Paur (63. J. Mihalík) – Jelič (89. William Alves de Oliveira)

Viac na túto tému: #ŠK Slovan Bratislava #Spartak Trnava #Olimpic Sarajevo