Lukaku vystrieľal výhru Evertonu, Hamšík nehral

Futbalisti anglického klubu FC Liverpool zvíťazili aj bez zraneného kapitána Stevena Gerrarda v prvom štvrtkovom dueli šestnásťfinále Európskej ligy (EL) nad Besiktasom Istanbul 1:0.

19.02.2015 21:34 , aktualizované: 20.02.2015 08:53
Lukas Skorupski Foto: ,
Brankár AS Rím Lukas Skorupski vyrazil strelu Feyenoordu.

Rozhodujúci moment zápasu prišiel v 85. min, keď nariadený pokutový kop premenil „zlý chlapec“ z Talianska Mario Balotelli. Kapitán slovenskej reprezentácie Martin Škrtel odohral za „The Reds“ celé stretnutie. Turecký klub potvrdil pozíciu lídra tamojšej súťaže a na Anfield Road odohral o poznanie lepší duel ako v novembri 2007, keď v Liverpoole prehral zahanbujúco 0:8. Tréner LFC Brendan Rodgers označil konečné skóre za dokonalý výsledok. „Vyhrali sme zápas, dosiahli sme to, čo sme chceli a to je ten najdôležitejší faktor. Je to tesný výsledok, bol to vyrovnaný zápas. Simon Mignolet nás v prvom polčase zachránil. Vytvorili sme si šance, v druhom polčase sme si rýchlejšie posúvali loptu. Pred odvetou máme v rukách perfektný výsledok,“ cituje portál goal.com pozápasové slová trénera Liverpoolu, na ktoré nadviazal chorvátsky kormidelník Besiktasu Slaven Bilič: „Hralo sa vo výbornej atmosfére. Zaslúžili sme si dobrý výsledok, ale na druhej strane musím uznať, že gól Liverpoolu bol spravodlivý.“

Liverpoolčania ešte pred začiatkom vyraďovacej fázy deklarovali úmysel triumfovať v EL s cieľom zabezpečiť si miestenku v budúcosezónnej edícii Ligy majstrov. Ako je známe, v sezóne 2015/2016 má zaručenú miestenku v LM aj víťaz tohtoročnej EL.

Dinamo Moskva v základnej zostave so slovenským obrancom Tomášom Hubočanom sa v Bruseli rozišlo bez gólov s tamojším Anderlechtom napriek tomu, že od 75. min dohrávalo bez vylúčeného Alexandra Büttnera: ten sa predčasne porúčal z trávnika po druhej žltej karte. „V tomto roku išlo o náš prvý oficiálny zápas, mužstvo ešte neukázalo všetky svoje možnosti. Prvý polčas je za nami, druhý bude v Moskve. Je dôležité hrať stále zodpovedne a s pochopením. Prvý zápas sa skončil 0:0, čo znamená, že v odvete sa všetko začína odznova,“ vyhlásil v rozhovore pre portál championat.com tréner Dinama Stanislav Čerčesov. Moskovský klub ako jediný účastník EL nestratil v skupinovej fáze ani bod.

Brankár Dušan Kuciak odchytal celý duel za Legiu Varšava v súboji na ihrisku Ajaxu Amsterdam. Poliaci však neuspeli, gólom poľského mladíka Arkadiusza Milika prehrali tesne 0:1. Stredopoliar Ondrej Duda pre zranenie nefiguroval v zápise o stretnutí. „S výsledkom som spokojný, pred odvetou ma napĺňa optimizmom. Vo Varšave to budeme mať nesmierne ťažké, ale v tejto chvíli máme podľa môjho názoru šesťdesiatpercentnú šancu na postup. Dúfali sme, že aj po prestávke budeme mať na trávniku prevahu. Legia však začala hrať útočnejšie. Súper mal tri – štyri možnosti na strelenie gólu, zachránil nás brankár,“ povedal tréner Ajaxu Amsterdam Frank de Boer pre portál sport.pl. „Napriek prehre sme odohrali dobrý zápas. Mali sme viac šancí ako Ajax. V prvom polčase sme zvolili defenzívnejšiu taktiku, po zmene strán sme hrali útočnejšie. Taký je futbal. Nie vždy zvíťazí lepšie mužstvo. Tešíme sa na odvetu vo Varšave,“ vyhlásil po stretnutí nórsky tréner Legie a legenda Manchestru United Henning Berg.

Taliansky SSC Neapol potvrdil úlohu favorita na trávniku tureckého Trabzonsporu. Skóre otvoril už v 6. min brazílsky obranca Henrique, na rozdiel dvoch gólov zvýšil v 20. min argentínsky reprezentant Gonzalo Higuaín, o sedem minút nato skóroval Manolo Gabbiaddini. V 85. min nepremenil nariadený pokutový kop Belgičan Dries Mertens. V nadstavenom čase uzavrel skóre na 4:0 striedajúci Kolumbijčan Duván Zapata. Slovenský reprezentant Marek Hamšík nezasiahol do hry, sedel na lavičke náhradníkov. „Dnes sme urobili všetko správne, ale stále nám chýba vyzretosť odohrať každý zápas na rovnakej úrovni. Je to otázka skúseností a zvyku víťaziť. Náš tím rastie,“ povedal pre goal.com kormidelník hosťujúceho mužstva Rafael Benítez.

Obhajca trofeje, španielsky FC Sevilla, si na domácom trávniku poradil s nemeckou Borussiou Mönchengladbach. Jediný gól duelu strelil v 70. min záložník Vicente Iborra. „Borussia je top tím. Nie je náhoda, že je tretia v I. bundeslige. Bol to tvrdý zápas. Hosťom sa nepodarilo skórovať a to je dôležité,“ vyhlásil kouč Sevilly Unai Emery, ktorému chýbalo až kvarteto dôležitých hráčov – brankár Beto, obranca Coke, stredopoliar Stéphane Mbia a útočník Iago Aspas. „Videli sme dobrý zápas vo vysokom tempe. Niektorých hráčov na konci chytali aj kŕče. Boli fázy, keď sme kontrolovali zápas. Škoda, že sme nestrelili gól. Výsledok dáva miernu výhodu Seville. Uvidíme, čo sa stane v odvete v Nemecku,“ cituje slová trénera Borussie Luciena Favreho portál goal.com.

Inter Miláno nevyhral na trávniku Celticu Glasgow, hoci viedol v 13. min už 2:0. Domáci aj za prispenia vlastného gólu Huga Campagnara v 26. min vyrovnali. V poslednej minúte prvého dejstva opätovne naklonil misky váh na stranu „nerazzurri“ svojím druhým gólom v dueli Rodrigo Palacio. V tretej minúte nadstaveného času zariadil remízu 3:3 Švéd John Guidetti.

Dynamo Kyjev neudržalo polčasové jednogólové vedenie na trávniku francúzskeho Guingampu. Domáci dvoma gólmi otočili nepriaznivý stav a zvíťazili 2:1. Nedisciplinovaní hostia dohrávali duel len s deviatimi hráčmi, už v prvom dejstve videl červenú kartu Jarmolenko a krátko nato aj Belhanda.

Hráči anglického Evertonu zvíťazili na pôde švajčiarskeho Young Boys Bern 4:1. Domáci, ktorí boli súperom ŠK Slovan Bratislava v skupinovej fáze EL, sa síce v 10. min ujali vedenia zásluhou Francúza Guillauma Hoaraua, ale už v 24. min vyrovnal Romelu Lukaku. Belgický útočník naklonil misky váh na stranu hostí v 39. min a v 58. min skompletizoval hetrik. Medzitým sa presadil aj obranca Séamus Coleman. Za stavu 1:4 mohol skorigovať Hoarau, pokutový kop však nepremenil. Hostia dohrávali duel od 63. min bez vylúčeného obrancu Johna Stonesa.

Nemecký zástupca VfL Wolfsburg pokoril lisabonský Sporting 2:0, o oba góly „vlkov“ sa postaral holandský útočník Bas Dost, ktorý napol sieť Sportingu v 46. a v 63. min. Dvadsaťpäťročný holandský kanonier má momentálne vynikajúcu formu. V piatich tohtoročných súťažných vystúpeniach zaznamenal dovedna deväť presných zásahov. „Sme spokojní s výsledkom. Na konci sme boli trochu sklamaní, že sme nevyužili šance na zvýšenie náskoku. Pred odvetou je to však dobrý odrazový mostík,“ povedal pre kicker.de tréner Wolfsburgu Dieter Hecking. Jeho náprotivok z lavičky Sportingu Marco Silva zápas zhodnotil len stručne: „Pred druhým zápasom sme v jasnej nevýhode, ale nezostáva nám nič iné, len veriť.“

V súboji AS Rím – Feyenoord Rotterdam sa zrodila remíza 1:1. Rimanov poslal do vedenia v 22. min krídelník z Pobrežia Slonoviny Gervinho, v 55. min vyrovnal turecký reprezentant Colin Kazim-Richards. Bronzový medailista z ME 2008 je známy aj pod menom Kazim Kazim. Ešte pred stretnutím sa v negatívnom svetle predviedli hosťujúci fanúšikovia. Podľa talianskych médií rušilo verejný poriadok v uliciach Ríma 500 až 1000 Holanďanov. Polícia musela použiť donucovacie prostriedky a zatkla dvanásť výtržníkov.

Ruský vicemajster Zenit Petrohrad uspel na trávniku holandského PSV Eindhoven, o jediný gól stretnutia sa postaral brazílsky útočník Hulk.

Odvetné zápasy šestnásťfinále Európskej ligy sú na programe vo štvrtok 26. februára.

Výsledky štvrtkových prvých zápasov šestnásťfinále Európskej ligy UEFA:

Young Boys Bern (Švaj.) – FC Everton (Angl.) 1:4 (1:3)
Góly: 10. Hoarau – 24., 39. a 58. R. Lukaku, 28. Coleman, ČK: 63. Stones (Everton), rozhodoval: Kulbakov (Biel.)

FC Turín (Tal.) – Athletic Bilbao (Šp.) 2:2 (2:1)
Góly: 18. a 42. Maxi Lopez – 9. I. Williams, 73. Gurpegi, rozhodoval: Kukulakis (Gréc.)

VfL Wolfsburg (Nem.) – Sporting Lisabon (Portug.) 2:0 (0:0)
Góly: 46. a 63. B. Dost, rozhodoval: Yefet (Izr.)

Dnipro Dnipropetrovsk (Ukr.) – Olympiakos Pireus (Gréc.) 2:0 (0:0)
Góly: 51. Kankava, 55. Rotaň, rozhodoval: Schörgenhofer (Rak­.)

Trabzonspor (Tur.) – SSC Neapol (Tal.) 0:4 (0:3)
Góly: 6. Henrique, 20. G. Higuaín, 27. Gabbiadini, 90.+ D. Zapata, rozhodoval: De Sousa (Portug.)
Marek Hamšík (SSC Neapol) nenastúpil, figuroval v zápise o stretnutí.

AS Rím (Tal.) – Feyenoord Rotterdam (Hol.) 1:1 (1:0)
Góly: 22. Gervinho – 55. Kazim-Richards, rozhodoval: Hategan (Rum.)

PSV Eindhoven (Hol.) – Zenit Petrohrad (Rus.) 0:1 (0:0)
Gól: 64. Hulk, rozhodoval: Tagliavento (Tal.)

Aalborg BK (Dán.) – FC Bruggy (Belg.) 1:3 (0:2)
Góly: 71. Helenius (z pok. kopu) – 25. Oulare, 29. Refaelov, 61. Petersen (vlastný), rozhodoval: Hagen (Nór.)

Anderlecht Brusel (Belg.) – Dinamo Moskva (Rus.) 0:0
ČK: 75. Büttner (Dinamo Moskva) po 2. ŽK, rozhodoval: Zwayer (Nem.)
Tomáš Hubočan (Dinamo Moskva) odohral celý duel

FC Liverpool (Angl.) – Besiktas Istanbul (Tur.) 1:0 (0:0)
Gól: 85. Balotelli (z pok. kopu), rozhodoval: Marciniak (Poľ.)
Martin Škrtel (FC Liverpool) odohral celý duel.

Tottenham Hotspur (Angl.) – AC Fiorentina (Tal.) 1:1 (1:1)
Góly: 6. R. Soldado – 36. Basanta, rozhodoval: Velasco Carballo (Šp.)

Celtic Glasgow (Škót.) – Inter Miláno (Tal.) 3:3 (2:3)
Góly: 24. S. Armstrong, 26. Campagnaro (vlastný), 90.+ Guidetti – 13. a 45. R. Palacio, 4. X. Shaqiri, rozhodoval: Vad (Maď.)

EA Guingamp (Fr.) – Dynamo Kyjev (Ukr.) 2:1 (0:1)
Góly: 72. Beauvue, 75. M. Diallo – 19. Miguel Veloso, ČK: 39. Jarmolenko, 45. Belhanda (obaja Dynamo Kyjev), rozhodoval: Vinčić (Slovin.)

FC Villarreal (Šp.) – Red Bull Salzburg (Rak.) 2:1 (1:0)
Góly: 32. I. Uche, 54. Čeryšev – 48. Soriano (z pok. kopu), rozhodoval: Madden (Škót.)

Ajax Amsterdam (Hol.) – Legia Varšava (Poľ.) 1:0 (1:0)
Gól: 35. Milik, rozhodoval: Eriksson (Švéd.)
Dušan Kuciak odchytal celý duel, Ondrej Duda (obaja Legia Varšava) nefiguruje v zápise o stretnutí

FC Sevilla (Šp.) – Borussia Mönchengladbach (Nem.) 1:0 (0:0)
Gól: 70. Iborra, rozhodoval: Stavrev (Mac.)

Viac na túto tému: #FC Everton #Romelu Lukaku