Drogba a spol. dostali výprask od Egypta

Sen futbalistov Pobrežia Slonoviny o finálovej účasti na Africkom pohári národov sa skončil v semifinále. Drogbu a spol. totiž vyradil Egypt, ktorý vyhral 4:1. Vo finále sa Egypt stretne s Kamerunom. "Neskrotné levy" zdolali domácu Ghanu 1:0.

07.02.2008 20:58 , aktualizované: 23:51

Egypťania sa ujali vedenia už v 12. minúte, keď skóre otváral Fathi. Už do prvého polčasu však mohlo byť 3:1 pre „slonov“, no to by v bránke Egypta nemohol stáť Essam Al-Hadarí, ktorý sa stal doslova nočnou morou pre Didiera Drogbu. Zatiaľ čo na poslednom šampionáte, kedy sa tieto tímy stretli vo finále sa gólman stal hrdinom svojho mužstva v penaltovom rozstrele (vychytal aj Drobgu), tento raz sa vytiahol neuveriteľnými zákrokmi v riadnom hracom čase.

Egypt, radosť
Egypt, radosť Egypt, radosť

V druhom polčase si diváci užili divokú šesťminútovku, v rozpätí 62. a 67. minúty totiž padli až tri góly. Najskôr v 62. zvyšoval na rozdiel dvoch gólov Amr Zakí, no hneď z protiútoku vrátil Pobrežie Slonoviny do hry Abdelkader Keita, ktorý sa prezentoval krásnou strelou spoza šestnástky. Stav 2:1 ale dlho nevydržal. V 67. minúte Zakí využil zaváhanie Kola Tourého a dal tretí egyptský gól.

Pobrežie Slonoviny potom vrhlo všetky sily do útoku, ale Al-Hadari bol neprekonateľný. Definitívnu bodku za stretnutím tak dal v nadstavenom čase Abutrika.

Semifinále Afrického pohára národov:
Pobrežie Slonoviny – Egypt 1:4 (0:1)

Góly: 63. Keita – 12. Fathi, 62. a 67. Zaki, 90.+1 Aboutrika

Kamerun zaskočil domácu Ghanu

Prvým finalistom sa stal reprezentanti Kamerunu, keď v semifinále zdolali domácu Ghanu 1:0. Rozhodujúci gól strelil striedajúci N'Kong. „Neskrotné levy“ postúpili do finále afrického kontinentálneho šampionátu po šiesty raz, štyrikrát v ňom zvíťazili. Pri doteraz svojej poslednej finálovej účasti v roku 2002 si poradili so Senegalom po penaltovom rozstrele a získali vzácnu trofej. Kamerunčania tak môžu v nedeľu pridať k doterajším štyrom prvenstvám ďalšie.

kamerun
kamerun kamerun

Minútu pred koncom bol pre protesty vylúčený Kamerunčan Andre Bikey, Ghane sa však už vyrovnať nepodarilo. „Postup do finále nie je dôležitý pre mňa, ale pre všetkých Kamerunčanov. Je to jeden z najkrajších momentov mojej trénerskej kariéry, rovnako ako keď som s mladými Ghančanmi vyhral majstrovstvá sveta. V Afrike je veľa problémov, veci nefungujú ako v Reale alebo Arsenale, ale to chlapcov posilňuje a spája,“ povedal nemecký tréner Kamerunu Otto Pfister.

Jeho náprotivok na lavičke Ghany, Francúz Claude Le Roy neskrýval po zápase sklamanie. „Vo svojej kariére som už zažil niekoľko smutných momentov, ale tento je najhorší. Chceli sme hrať vo finále a zvíťaziť, teraz sa však musíme skoncentrovať na boj o tretie miesto. Je mi veľmi ľúto hlavne fanúšikov,“ vyjadril sa Le Roy. „Príprava na toto stretnutie bola pre nás veľmi komplikovaná. John Mensah nemohol nastúpiť pre trest, Asamoah Gyan mi včera povedal, že nemôže hrať a pätnásť minút pred výkopom sa zranil Laryea Kingston,“ dodal sklamaný Francúz.

Ghana – Kamerun 0:1 (0:0)

Gól: 70. N'Kong