Chorváti dobyli Anglicko, pripravili ho o ME

Futbalisti Anglicka nepostúpili na ME 2008, keď doma prehrali s Chorvátskom 2:3. Na ich úkor postúpili Rusi, ktorí vyhrali v Andorre 1:0. Angličania sa tak nepredstavia na euróspskom šampionáte po prvý raz od roku 1984.

21.11.2007 23:04
Anglicko - Chorvátsko Foto:
Anglicko - Chorvátsko
Brankár Anglicka Scott Carson zažil...
Scott Carson Brankár Anglicka Scott Carson zažil hrôzostrašný večer, keď sa "blysol" množstvom hrubiek.

Angličania mali po sobotňajšej prehre Rusov v Izraeli všetko vo vlastných rukách a k postupu im stačila aj remíza. Úvod stretnutia bol však vo Wembley viac ako šokujúci. V bránke domácich dostal prednosť pred až príliš často chybujúcim Paulom Robinsom prednosť Scott Carson (na fotke), no aj on vyrobil neuveriteľnú hrúbku. V 8. minúte napriahol k strele z 30 metrov Kranjčar, pričom brankárovi Aston Villy prepadla lopta cez ruky do siete. Za šesť minút bolo s Angličanmi ešte horšie – Eduardo kolmicou vysunul do otvorenej domácej obrany Oliča, ktorý využil zlý ofsajd systém a prekonal Carsona peknou kľučkou.

Albion v tej chvíli potrebovali streliť dva góly. Kontaktného sa zverenci kouča McClare­na dočkali, v 55. minúte Šimunič jemnučko potiahol za dres striedajúceho Defoa a Lamparad bez problémov premenil pokutový kop.

Steve McClaren

Stipe Pletikosa

David Beckham

Chorváti hrali na brejky a stále si vytvárali šance, Eduardo ani Olič však tretí gól nedali. Aj preto udrelo na druhej strane. Z pravej strany odcentroval ďalší náhradník, David Beckham, jeho pas si krásne hruďou spracoval Crouch a z päťky vyrovnal. V tej chvíli Anglicko postupovalo.

Zápas však ponúkol ešte jeden zvrat.
Chorváti Zápas však ponúkol ešte jeden zvrat.

V 77. minúte parádne vystrelil Petrič a pokusom k ľavej tyčke opäť nachytal Caarsona. Šokovaní domáci sa už nedokázali spamätať. Poslednú šancu Ostrovanov mal Bent v 86. minúte, ale prestrelil. Po záverečnom hvizde sa vo Wembley mohutne pískalo, veď Anglicko bude na Euro chýbať po prvý raz od roku 1984.

Na úkor Anglicka tak na ME postúpili futbalisti Ruska, ktorí vyhrali na pôde Andorry 1:0. Víťazný gól strelil v 39. minúte Syčev. Smutným hrdinom zbornej bol útočník Petrohradu Aršavin. Najskôr totiž nepremenil pokutový kop a v závere bol aj vylúčený. Domáci však „presilovku“ využiť nedokázali.

E-skupina:

• Anglicko – Chorvátsko 2:3 (0:2)

Góly: 56. Lampard (z pok. kopu), 65. Crouch – 8. N. Kranjčar, 14. Olič, 77. Petrič, rozhodoval: Fröjdfeldt (Švéd.)

• Andorra – Rusko 0:1 (0:0) – Rusko postúpilo na ME 2008

Gól: 39. Syčev, ČK: 84. Aršavin (Rusko), rozhodoval: Hauge (Nór.)