Česi zostrelili Grékov za šesť minút a sú späť v hre o postup

Úvod ako z rozprávky zažili českí futbalisti vo svojom druhom zápase na európskom šampionáte. V A-skupine zdolali Grécko 2:1, keď sa už po šiestich minútach dostali do dvojgólového vedenia.

12.06.2012 19:55
Václav Pilař Foto:
Václav Pilař sa raduje z gólu.

A-skupina (Vroclav/Poľ.):
Grécko – Česko 1:2 (0:2)

• Góly: 53. Gekas – 3. Jiráček, 6. Pilař, ŽK: 34. Torosidis, 56. K. Papadopulos, 57. Salpigidis – 27. Rosický, 36. Jiráček, 65. D. Kolář, rozhodovali: Lannoy – Cano, Annonier (všetci Fr.)
  • Grécko: Chalkias (23. Sifakis) – Torosidis, K. Papadopulos, Katsuranis, Holebas – Fotakis (46. Gekas), Maniatis, Karagunis – Salpigidis, Samaras, Fortunis (71. Mitroglou)
  • Česko: Čech – Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský – Hübschman, Plašil – Jiráček, Rosický (46. Kolář, 90. Rajtoral), Pilař – Baroš (64. Pekhart)

Česi mali pred duelom, ktorému predchádzala ich vysoká prehra s Rusmi 1:4, nôž na krku. Ak by znovu zaváhali, sen o štvrťfinále by sa im s najväčšou pravdepodobnosťou rozplynul. Lenže úvod súboja s Grékmi im priniesol na kopačky potrebný pokoj.

Už v tretej minúte sa blysol parádnou prihrávkou Hübschman, na ktorú si nabehol Jiráček. Stredopoliar Wolfburgu vystrelil a hoci si grécky brankár Chalkias na loptu siahol, zverenci Michala Bíleka viedli – na radosť 5-tisíc českých fanúšikov v hľadisku vroclavského štadióna.

Česko – Grécko vo videoskratke

Gréci sa ešte ani nestihli otriasť z prvého šoku a už prišiel druhý. Po pravej strane prenikol Gebre Selassie, ktorý poslal prudkú prihrávku pred bránku. Pred ňou nezaváhal Pilař, od ktorého kolena sa so šťastím dostala lopta za bránkovú čiaru – 2:0.

Nádej vrátil Grékom v 53. minúte paradoxne brankár Čech. Kapitánovi tímu a jednej z najväčších opôr vypadol z rúk jednoduchý center a Gekas dorazil loptu do opustenej bránky.

Napriek tlaku a množstvu centrov do šestnástky sa však mužstvo Portugalčana Fernanda Santosa na viac nezmohlo. Česi sa tak Grékom revanšovali za sklamanie spred ôsmich rokov. Na majstrovstvách Európy v Portugalsku sa oba tímy stretli vo štvrťfinále. Hoci boli Česi obrovským favoritom, prehrali šokujúco 0:1.

Fernando Santos (tréner Grécka): „Pre nás sa začalo dnešné stretnutie proti Česku veľmi zle. V prvých šiestich minútach sme dva razy inkasovali, potom bolo už veľmi náročné vrátiť sa do zápasu. Ťažko povedať, či bol Fotakis pri neuznanom kontaktnom góle v závere prvého polčasu v ofsajde, neviem to zodpovedne posúdiť. Teraz nám nezostáva nič iné, ako zabojovať v záverečnom dueli proti Rusku.“

Václav Pilař (stredopoliar Česka a autor jedného gólu): „Sme radi, že sa nám podarilo zvíťaziť nad Gréckom. Môj gól bol dôležitý, ale dôležitejší je úspech celého mužstva. Samozrejme, že dnešný presný zásah znamenal v konečnom dôsledku viac ako môj prvý v predchádzajúcom stretnutí proti Rusku (v ňom Česi podľahli 1:4, pozn.).“

Český brankár Petr Čech sa teší z výhry nad...