Česi zdolali Poliakov, do štvrťfinále idú s nimi aj Gréci!

Futbalisti Česka postúpili medzi najlepších osem tímov majstrovstiev Európy ako víťazi A-skupiny. Do štvťfinále idú aj Gréci po výhre nad Ruskom.

16.06.2012 23:05
Baroš a Jiráček. Foto:
Baroš a Jiráček oslavujú gól.
debata (10)

Česi zvíťazili nad Poľskom 1:0. Autorom rozhodujúceho gólu bol v 72. min Petr Jiráček po prihrávke Milana Baroša. Na Mestskom štadióne v poľskom Vroclave videli diváci vyrovnaný prvý polčas, no druhé dejstvo patrilo Čechom. Napriek záverečnému tlaku a šanci Blaszczykowského v nadstavenom čase už Poliaci nevyrovnali a v A-skupine európskeho šampionátu obsadili posledné 4. miesto.

Úvodné minúty patrili Poliakom. Už v 2. min po centri do šestnástky Dudka strihol nohami, no P. Čech nemusel zasahovať. O dve minúty neskôr získal loptu Čech Gebre Selassie, odcentroval do stredu pokutového územia, lenže Pilař netrafil loptu.

V 6. min mieril Obraniak z priameho kopu tesne vedľa Čechovej bránky. V 10. min stratil Plašil loptu, Blaszczykowski prihral R. Lewandowskému, no ten križovaný českými obrancami netrafil bránku. O tri minúty neskôr odrazenú loptu dorážal Poliak Boenisch, lenže minul. V 15. min Polanski po získaní lopty pred českou šestnástkou pálil nad bránku. V 22. min sa o strelu z vyše tridsaťmetrovej vzdialenosti pokúsil Boenisch a vzápätí to skúsil hlavičkou aj Wasilewski, lenže český brankár bol pripravený.

Milan Baroš v šanci. Foto: SITA
Milan Baroš v šanci. Milan Baroš v šanci.

V 39. min po Pilařovej prihrávke vystrelil spoza šestnástky Plašil, lenže jeho tečovaný pokus skončil v rukách Tytoňa. O dve minúty neskôr sa na dvakrát pokúšal o strelu Pilař, pri druhej úspešne zasiahol poľský brankár. Druhé dejstvo začali obidve mužstvá opatrne. Prví sa osmelili Česi, keď v 54. min Limberský z ľavej strany zaútočil a vystrelil tesne vedľa Tytoňovej pravej žrde. O deväť minút neskôr po Plašilovom priamom kope Gebre Selassie mieril hlavou vysoko nad poľskú bránku. Česi si v prvej štvrťhodine druhého dejstva utvorili veľký tlak.

V 65. min Plašil zahral štandardnú situáciu, Sivok z bezprostrednej blízkosti hlavičkoval, no Tytoň reflexívnym zákrokom vyrazil loptu. V 68. min po individuálnom prieniku vystrelil Baroš, ale poľský brankár jeho pokus s ľahkosťou stlmil. V 72. min vyšiel hráčom Česka protiútok. Plašil prihral Barošovi, ten posunul loptu zľava nabiehajúcemu Jiráčkovi, ktorý po zasekávačke pravačkou otvoril skóre – 1:0.

Gól Petra Jiráčka

Hneď po inkasovanom góle vystrelil Lewandowski, no Petr Čech si dal pozor. V 86. min sa do najväčšej príležitosti druhého polčasu dostal domáci stopér Wasilewski, jeho hlavička však letela tesne nad Čechovou bránkou. V závere zápasu si Poliaci utvorili veľký tlak. V 89. min Lewandowski minul hlavičkou a v 94. min Blaszczykowski nedostal loptu za bránkovú čiaru. Česi po jedogólovom víťazstve vyhrali A-skupinu a postúpili do štvrťfinále.

Michal Bílek (tréner Česka): „Neboli sme dobrí v úvode, ale postupne sme sa zlepšili a prevzali opraty zápasu. Strelili sme gól, utvorili si viac šancí a myslím si, že sme si zaslúžili postúpiť do štvrťfinále. Boli sme trpezliví a jeden náš útok nám vyšiel. Máme dobrý futbalový tím. Niekedy sme žiaľ zabudli brániť, ale súper nás nepotrestal. Poliaci majú skvelý tím, no teraz sme sebavedomí. Vedeli sme, že ak nestrelíme gól, tak sme skončili na turnaji. Našťastie sme to zvládli.“

Franciszek Smuda (tréner Poľska): „Musíme prehltnúť trpkú pilulku. Česi mali dobre organizovanú hru a keďže sme nevyužili šance, náš súper zvíťazil. Nemôžem povedať, že moji zverenci nechceli, možno boli až príliš motivovaní. Musíme sa zmieriť s výsledkom. Utvorili sme tím, s ktorým môžeme rátať do budúcnosti. Odohrali sme niekoľko dobrých zápasov a hoci neboli dokonalé, patrí to k futbalu.“

Euro 2012 v kocke: Tabuľky, výsledky, skupiny, pavúk

O jediný gól súboja Grécko – Rusko sa postaral v nadstavenom čase prvého polčasu Giorgos Karagunis, ktorý prízemnou strelou prekonal Malafejeva. Favorizovaní Rusi nezvládli najdôležitejší duel v skupine a lúčia sa so šampionátom. Majstri Európy 2004 Gréci postupujú z druhého miesta. Vo štvrťfinále im však bude chýbať kapitán Karagunis, ktorý videl v sobotu druhú žltú kartu na ME 2012.

Postupová matematika bola jasná. Rusom stačilo na účasť vo štvrťfinále neprehrať, Gréci museli získať tri body, ak chceli pokračovať v turnaji. Gréci boli v úvode aktívnejší, postupne však preberali iniciatívu Rusi. V 13. min sa na hranici šestnástky oprel do skákajúcej lopty Keržakov a poslal ho len pár centimetrov nad ľavú spojnicu bránky. Následne sa nepresadil pred Sifakisom nepokrytý Žirkov.

V 21. min mieril vedľa žrde Aršavin. Hráči „zbornej“ sa pokúšali o strely z diaľky, ktoré však súper často zblokoval. Gréci sa do útoku veľmi netlačili, tím z východu Európy kontroloval hru. V nadstavenom čase prvého polčasu však zažili Rusi šok. Po autovom vhadzovaní zaváhal Ignaševič a grécky veterán Karagunis sa dostal sám pred ruského brankára. Skúsený 35-ročný stredopoliar riešil situáciu jednoducho a prízemnou ranou presne trafil vedľa Malafejeva – 1:0.

Karagunisov rozhodujúci zásah

Rusko vstúpilo do druhého polčasu aktívne a snažilo sa vyrovnať. V koncovke však boli zverenci Dicka Advocaata bezzubí. Gréci hrozili z rýchlych protiútokov, v 59. min pripravil Torosidis šancu pre Gekasa, ale ruská obrana ho stihla zablokovať. V 70. min mieril Tzavellas z priameho kopu do brvna. Rusi narážali na zabezpečenú grécku obranu, cez ktorú sa nevedeli presadiť. V 86. min našiel Aršavin hlavu Dzagojeva, ale ten poslal loptu vedľa pravej žrde. Ruská aktivita v závere už zmenu výsledku nepriniesla.

Fernando Santos (tréner Grécka): „Dnešné víťazstvo je pre nás veľmi cenné. Chceli sme uspieť a urobili sme pre postup všetko. Po prehre v zápase s Českom sme sa sústredili na tento duel a predviedli sme, že vieme zdolať aj silný tím. Ukázali sme naše kvality a charakter mužstva. Urobili sme grécky národ opäť veľmi hrdým. V dnešnom stretnutí nám veľmi dobre fungovala obrana.“

Dick Advocaat (tréner Ruska): „Dnes sme nehrali dobre smerom dopredu, aj keď náš výkon nebol zlý. Gréci veľmi dobre bránili, pomohol im šťastný gól. V prvom polčase sme boli lepším tímom, v druhom zhodili Gréci rešpekt a aj keď neustále bránili, boli nepríjemní aj v ofenzíve. Pri všetkej úcte ku Grékom dnes sme si nezaslúžili prehrať. Sme sklamaní, postup sme mali vo vlastných rukách, ale zápas sme nezvládli. Nevedeli sme dať gól, najmä v prvom polčase sme si utvorili dostatok streleckých pokusov.“

Výsledky zápasov A-skupiny

Česko – Poľsko 1:0 (0:0)

• Gól: 72. Jiráček, ŽK: 12. Limberský, 87. Plašil – 22. Murawski, 48. Polanski, 61. Wasilewski, 87. Blaszczykowski, 90. Perquis, rozhodovali: Thomson – Ross, Rose (všetci Škót.)
  • Česko: P. Čech – Gebre Selassie, Sivok, Michal Kadlec, Limberský – Hübschman, Plašil – Jiráček (84. Rajtoral), D. Kolář, Pilař (88. Rezek) – Baroš (90.+ Pekhart).
  • Poľsko: Tytoň – Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch – Dudka, Polanski (56. Grosicki) – Blaszczykowski, Murawski (73. Mierzejewski), Obraniak (73. P. Brožek) – R. Lewandowski.

Grécko – Rusko 1:0 (1:0)

• Gól: 45.+ Karagunis, ŽK: 61. Karagunis – 61. Aňukov, 69. Žirkov, 70. Dzagojev, 90.+ Pogrebňak, rozhodovali: J. Eriksson – Wittberg, Klasenius (všetci Švéd.), 55 000 divákov.
  • Grécko: Sifakis – Torosidis, Papastathopoulos, K. Papadopoulos, Tzavellas – Katsuranis, Maniatis – Salpingidis (83. Ninis), Karagunis (67. Makos), Samaras – Gekas (64. Holebas).
  • Rusko: Malafejev – Aňukov (81. Izmailov), A. Berezuckij, Ignaševič, Žirkov – Širokov, Denisov, Glušakov (72. Pogrebňak) – Dzagojev, Keržakov (46. Pavľučenko), Aršavin