Brazília sa vzdialila. Slováci zlyhali v koncovke a prehrali s Grékmi 0:1

Slovenskí futbalisti prehrali v kvalifikácii MS 2014 v Brazílii na premočených Pasienkoch v Bratislave s Gréckom 0:1.

16.10.2012 19:57 , aktualizované: 20:30
Slovensko - Grécko 7 Foto:
Smútok slovenských futbalistov Michala Breznaníka a Martina Škrtela verzus radosť Grékov.
debata (31)

Slovensko – Grécko 0:1 (0:0)

• Gól: 63. Salpingidis, ŽK: 13. Sapara, 90.+ Hološko, 90.+ Breznaník – 90.+ Karnezis, 90.+ Salpingidis, rozhodovali: Collum – Crynas, Drummond (všetci Škót.), 7694 divákov

+ Slovensko: D. Kuciak – Zabavník, Škrtel, Saláta, Breznaník – Pečovský, Kucka (82. Guédé)- Hamšík, Sapara, Stoch (69. V. Weiss ml.) – M. Ďuriš (72. Hološko)
Grécko: Karnezis – Torosidis, Papastathopulos, Siovas (76. Fotakis), Spyropulos – Tziolis – Salpingidis, Ninis (66. Karagunis), Katsuranis, Samaras – Gekas (59. Mitroglou)

Tréneri urobili v porovnaní s predchádzajúcimi zápasmi niekoľko zmien v zostave. Na lavičke zostal Weiss, ktorý sa zranil v súboji s Lotyšskom a nebol stopercentne pripravený. V útoku nenastúpil ani Bakoš, ani Hološko, ale prednosť dostal menej skúsený a mladší Ďuriš.

V Bratislave celý deň husto pršalo a hoci na začiatku stretnutia na chvíľu dážď ustal, po prestávke opäť lialo a hralo sa na ťažkom, šmykľavom teréne. Slováci na ňom odohrali solídny prvý polčas, udržali pomerne vysoké tempo, boli aktívnejší ako súper, ale cez pevnú obranu Grékov sa len veľmi ťažko dostávali do šancí. Vypracovali si niekoľko nebezpečnejších situácií, ale ani jednu nedotiahli. Najväčšie možnosti prišli v závere prvého polčasu.

V 42. min sa ocitol pred gréckym brankárom Breznaník, ale Karnezis vybehol a zmaril jeho šancu. Vzápätí Hamšíkova strela preletela pozdĺž bránky. Ešte pred odchodom na prestávku bol opäť Hamšík v dobrej pozícii, ale rozvlnil len bočnú sieť gréckej bránky. Hamšík bol podobne ako v súboji s Lotyšskom najaktívnejším a najnebezpečnejším slovenským hráčom vpredu, najviac sa dostával pred grécku bránku, ale nedokázal presne zakončiť.

To platilo aj v 62. min, keď mohol otvoriť skóre, ale v dobrej pozícii netrafil bránku. Hneď z protiútoku sa rozhodlo. Súper si trpezlivo počkal na svoju šancu, nehrnul sa za každú cenu dopredu, ale v 63. min slovenská obrana nechala na chvíľu voľného Salpingidisa a ten zblízka nedal Kuciakovi šancu. Odvtedy sa Gréci usilovali čo najviac držať loptu i ťahať čas, nedovolili domácemu mužstvu, aby sa dostalo do tempa. Slovenský trénerský tandem Griga – Hipp poslal v závere na ihrisko čerstvé sily – Weissa (namiesto Stocha) a Hološka (namiesto Ďuriša), ale domáce úsilie už neprinieslo efekt.

V najlepšej situácii sa ocitol v 81. min Breznaník, ale ani jeho strela nebola presná a ten istý hráč trafil tri minúty pred koncom spojnicu brvna a žrde. V hľadisku bolo osemtisíc divákov, utvorili domácim dobré prostredie a na záver im aj zatlieskali, ale tešila sa asi tisícka fanúšikov z Grécka.

Stanislav Griga (tréner Slovenska): „Vieme počítať. Zo štyroch zápasov máme sedem bodov. Takéto stretnutia musíme vyhrávať. Gréci to dokážu, preto postupujú na šampionáty. My hráme pekne ale zápas prehráme – to je náš problém.“

Martin Škrtel (kapitán Slovenska): „Samozrejme, že sme sklamaní, lebo sme si vytvorili veľa šancí, no žiadnu sme nevyužili. Grékom stačila jedna a skórovali. Je to pre nás kruté.“

Dušan Kuciak (brankár Slovenska): „Každý, kto videl tento zápas, musí uznať, že sme si nezaslúžili prehrať. Bol to remízový duel, pri troche šťastia sme mohli aj zvíťaziť. Gréci mali jednu šancu a dali z nej gól. Všetci sme veľmi sklamaní, kvalifikácia sa však ešte nekončí a zabojujeme o ďalšie víťazstvá. V závere som sa snažil pomôcť našim nábehom do šestnástky, mohol som tam vyhrať nejaký súboj, žiaľ, nepodarilo sa mi to.“

Fernando Santos (tréner Grécka): „Z víťazstva sa, samozrejme, tešíme. Slovenskí hráči podali výborný výkon. Už na majstrovstvách sveta v JAR v roku 2010 som bol prekvapený z ich vystúpenia a dobre zahrali aj dnes. Prvý polčas hodnotím ako vyrovnaný, po zmene strán mali domáci tlak, ale my sme ich eliminovali a napokon to zvládli. Pomohol nám gól, ktorý napokon rozhodol o osude stretnutia. Hoci sa Slováci snažili vyrovnať, nepremenili svoje príležitosti.“