Arsenal sa trápil s Thunom, Valachovič nepremenil penaltu

Futbalisti Arsenalu sa vo svojom úvodnom zápase B-skupiny Ligy majstrov so švajčiarskym Thunom trápili. O výhre 2:1 rozhodol Bergkamp v nastavenom čase. Tri tímy naplno bodovali na ihriskách súperov - Juventus Turín, FC Barcelona a Bayern Mníchov.

14.09.2005 22:44

Švajčiarsky Thun prišiel o cenné body v samom závere. Proti Arsenalu Londýn držel až do druhej minúty nastavení senzačnú remízu 1:1, ale potom mu premiéru v elitnej súťaži pokazil Holanďan Bergkamp.

Thun síce na Highbury čelil drvivému tlaku, ale prvých 45 minút zvládol. A už v šatni jeho hráči tušili, že v druhom polčase až tak zle byť nemôže. Tesne pred prestávkou totiž vylúčili domáceho Van Persieho. Poľský rozhodca Gilewski ho pri svojom debute v Lige majstrov prísně vylúčil za neopatrnú hru v súboji s Ormanom. Van Persie vyskočil do vzduchu a asi nechtiac trafil rakúskeho obrancu do čela.

Cez jeho obviazanú hlavu síce Gilberto usmernil hlavou do siete Reyesov roh, ale radosť na Highbury netrvala dlho. O necelé dve minúty švajčiarsky stredopoliar Ferreira šokoval favorita. Stál chrbtom k bránke, ale napriek tomu z diaľky neomylne trafil. Thun, ktorý má rozpočet rovnako veľký ako je ročný plat Ashleyho Colea, však senzáciu do konca nedotiahol. Niekoľko sekúnd pred záverečným hvizdom sa Bergkamp prebíjal k bránke, upadol, ale ešte vstal a rozhodol.

Futbalistom Sparty Praha (s Petrášom aj Kiselom) sa opäť nepodarilo vstúpiť víťazne do Ligy majstrov, aj keď k tomu mali blízko. Nad Ajaxom Amsterdam viedli 1:0 po góle Matušoviča, ale v nastavenom čase Sneijder vyrovnal.

Rapid (hrali obaja Slováci Valachovič aj Hlinka) v sedmich zápasoch doma nikdy s nemeckým súperom neprehral, ale Bayern Mníchov túto bilanciu zmenil. Postaral sa o to striedajúci Peruánec Guerrero, ktorý už niekoľký raz vytiahol svoj klub nad hladinu. Na gól mu stačilo osem minút. Rapid mal v 81. minúte zlatú šancu vyrovnať, ale slovenský obranca Jozef Valachovič z penalty minul Kahnovu bránku.

Juventus začal v Bruggách (v zostave aj so Slovákom Špilárom) impozantne, v úvodných 20 minútach vystrelil jedenásťkrát a zahrával šesť rohov. Najblížšie ku gólu mal Vieira, ktorého strelu zastavil na bránkovej čiare slovenský obranca Špilár. Ten potom kúsok od šestnástky fauloval Ibrahimoviča, k priamemu kopu sa postavil Nedvěd a nechytateľnou strelou po zemi priblížil svojmu tímu tri body. V eufórii sa nechal uniesť a bežal sa o radosť z gólu podeliť na lavičku svojho tímu, čo nebýva jeho zvykom. Juventusu potom poistil výhru ľahkým padáčikom Trezeguet.

Z piatich nováčikov súťaže uspelo v prvom kole iba Udine. Vedenie klubu síce v lete predalo tri piliere zostavy, ale kanoniera Iaquintu udržalo a ten zdeptal Panathinaikos hetrikom.

Villarreal mal pri premiére oveľa ťažšieho súpera a Manchesteru United nedal gól ani vtedy, keď ten hral bez vylúčeného Rooneyho. Futbalista s postavou boxera nazbieral po hodine hry dve žlté karty za niekoľko sekúnd. Prvú za faul, druhú za to, že dánskému rozhodčovi Nielsenovi za prvé napomenutie ironicky tlieskal.

Barcelona v minulom ročníku vypadla vo štvrťfinále s Chelsea a v tomto chce s hviezdnym súborom postúpiť ďalej. Prvý krok k tomu urobila v Brémach, kde vyhrala 2:0. Prvý gól zariadil Deco s pomocou šťastného teču padajúceho obrancu, v závere pečatil úspech Ronaldinho z jedenástky.

V rovnakej chvíli ako Arsenal rozhodla o svojej výhre Benfica, ktorú v poslednej chvíli zachránil Talian Miccoli.

A-skupina:

FC Bruggy – Juventus Turín 1:2 (0:0)

• Góly: 85. Yulu-Matondo – 66. Nedvěd, 75. Trezeguet, ČK: 89. P. Vieira (Juventus), rozhodoval: Luís Medina Cantalejo (Šp.)
  • FC Bruggy: Stijnen – Špilár, Maertens, Valgaeren (74. Victor) – de Cock, Vermant (84. Leko), Englebert, Vanaudenaerde – Yulu-Matondo, Portillo (52. Blondel), Balaban
  • Juventus Turín: Abbiati – Blasi, F. Cannavaro, R. Kovač, Zambrotta – Camoranesi (89. Giannichedda), Vieira, Emerson, Nedvěd – Ibrahimovič, Trezeguet (89. Zalayeta)

Rapid Viedeň – Bayern Mníchov 0:1 (0:0)

• Gól: 60. P. Guerrero, rozhodoval: Alain Sars (Fr.)
  • Rapid Viedeň: Payer – Dober, Valachovič, Bejbl, Adamski – Hofmann, G. Korsós (64. Martinez), Hlinka, Ivanschitz (84. Dollinger) – Lawaree (74. Akagündüz), K­incl
  • Bayern Mníchov: Kahn – Sagnol, Lucio, Ismael, Lizarazu (52. Demichelis) – Hargreaves – Schweinsteiger (83. Deisler), Scholl, Zé Roberto – Makaay, C. Pizarro (52. P. Guerrero)

B-skupina:

Sparta Praha – Ajax Amsterdam 1:1 (0:0)

• Góly: 66. Matušovič – 90. Sneijder, rozhodoval: Claus Bo Larsen (Dán.), 15 386 divákov
  • Sparta: Blažek – Zd. Pospěch, M. Petráš, Lukáš, Kadlec – Poborský, Sivok, Lukáš Zelenka, Kisel, Poláček (79. Libor Došek) – Slepička (49. Matušovič)
  • Ajax: Vonk – Trabelsi, Grygera, Maduro, Emanuelson – Galásek (90. Heitinga), Sneijder, Lindenbergh – Pienaar (81. Rosales), Rosenberg (76. Chariste­as), Babel

Arsenal Londýn – FC Thun 2:1 (0:0)

• Góly: 51. Gilberto Silva, 90. Bergkamp – 53. Nelson Ferreira, ČK: 45. van Persie (Arsenal), rozhodoval: Grzegorz Gilewski (Poľ.)
  • Arsenal: Almunia – Lauren, K. Touré, S. Campbell, Ashley Cole – Ljungberg (81. A. Hleb), Gilberto Silva, Fabregas (73. Bergkamp), Pires – Reyes (81. Abeyie), van Persie
  • Thun: Jakupovič – Orman, Hodžič, Miličevič, Goncalves – Gerber (73. Leandro Vieira), Tiago Bernardi, Pimenta (57. Tony Rodriguez), Aegerter, Nelson Ferreira – Lustrinelli